Generator Braille'a dla OpenOffice.org

Generator odt2braille stworzony w belgijskim uniwersytecie KUL (Katholieke Universiteit Leuven) pozwala na tworzenie dokumentów w alfabecie Braille'a w pakiecie OpenOffice.org.

Generator Braille'a dla OpenOffice.org
Źródło zdjęć: © heise-online.pl

06.08.2010 | aktual.: 06.08.2010 13:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Generator odt2braille stworzony w belgijskim uniwersytecie KUL (Katholieke Universiteit Leuven)
pozwala na tworzenie dokumentów w alfabecie Braille'a w pakiecie OpenOffice.org.

Oprogramowania ma postać rozszerzenia, które dodaje menu Braille do programu Writer i umożliwia tłumaczenie dokumentów do formatów stworzonych z myślą o alfabecie dla niewidomych takich jak BRF i PEF. Ponadto oprogramowanie może przesłać tekst do specjalnych drukarek Braille'a, które odpowiednio wytłoczą zawartość dokumentu. Rozwój rozszerzenia był wspierany finansowo przez unijny projekt AEGIS. Wcześniej dzięki pomocy AEGIS powstało także narzędzie odt2daisy, które umożliwia tworzenie cyfrowych audiobooków w formacie DAISY3 w pakiecie OpenOffice.

Obraz
© Rozszerzenie OpenOffice.org odt2braille pozwala na wytłoczenie dokumentu na specjalnej drukarce w alfabecie Braille'a (fot. heise-online.pl)

Generator odt2braille obsługuje wiele notacji alfabetu Braille'a, odwzorowuje układ najczęściej występujących w dokumentach elementów (nagłówki, listy, akapity), a dodatkowo potrafi tłumaczyć formuły matematyczne. Rozszerzenie pozwala na bezpośrednie wprowadzanie znaków Braille'a, używając sześciu klawiszy (S, D, F, i J, K, L). Zdaniem twórców generowany przez odt2braille zapis jest dobrze sformatowany i czytelny dla osób niewidomych. Dzięki możliwości dostosowania do konkretnych wymagań oprogramowanie przekształca OpenOffice.org w kompletne środowisko do tworzenia dokumentów w alfabecie Braille'a. Oprogramowanie odt2braille w wersji 0.01 można już pobrać w wariancie dla OpenOffice.org dla Windows. Rozszerzenie
bazuje na licencji LGPL3.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Komentarze (3)