Gdzie jest burza? IMGW informuje: coraz więcej chmur burzowych nad Polską
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) ostrzega, że silne burze z gradobiciem mogą mogą pojawić się w aż 5 województwa. Również w pozostałych regionach kraju mogą wystąpić silne opady. Podpowiadamy, jak można online sprawdzić, gdzie jest burza, by na bieżąco śledzić zmiany pogodowe.
11.06.2019 18:53
Gdzie jest burza? Dziś wieczorem burz, według prognoz IMGW możemy spodziewać się na zachodzie kraju. Wraz z intensywnymi burzami może pojawić się grad. Najbardziej zagrożone poważnymi opadami i silnymi wiatrami są województwa łódzkie, mazowieckie, podlaskie i warmińsko-mazurskie. Od godziny 20.00 najsilniejszych opadów można spodziewać się w województwach pomorskim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, dolnośląskim, opolskim i śląskim. W najbliższych dniach również możemy spodziewać się burz, czasem także z gradobiciem.
Gdzie jest burza - radar burz online
Lato to czas upałów, ale również gwałtownych burz. Z tego względu warto wiedzieć, że możemy samodzielnie monitorować, gdzie jest burza danego dnia w Polsce lub gdzie możemy się jej spodziewać w najbliższych dniach. Oczywiście warto sprawdzać codzienne prognozy pogody, zwłaszcza jeśli wiemy, że będziemy danego dnia długo przebywać na zewnątrz. Jednak najbardziej wiarygodnym źródłem informacji będą zdjęcia satelitarne. Powstało wiele serwisów, które pozwalają na bieżąco monitorować, gdzie zbliżają się chmury burzone i jak zmieniają się fronty atmosferyczne. Najpopularjsze z nich to:
- burze.dzis.net
- windy.com
- blitzortung.org
- serwis IMGW - pogodynka.pl
Jak sprawdzić, czy idzie burza?
A co w przypadku, gdy nie mamy dostępu do internetu? Jest kilka czynników, na które warto zwrócić uwagę, by rozpoznać, czy zbliża się burza. Przede wszystkim pierwszym sygnałem będzie towarzyszące nam uczucie duszności - parne powietrze, brak odczuwalnego wiatru może zwiastować zbliżające się załamanie pogodowe. Najłatwiej zauważyć również charakterystyczne burzowe chmury - białe, rozbudowane tumany piętrzące się wysoko, których dolna część jest spłaszczona i zaciemniona, zwiastują zbliżającą się nawałnicę. Z kolei chmura przypominająca długi, poziomy klin przynosi ze sobą silny, często niszczycielski wiatr i ulewny deszcz.
Co oznacza cisza przed burzą? Nadchodzącą burzę zwiastuje również silny wiatr, który nagle ustaje. Zwykle od ucichnięcia wiatru do pojawienia się burzy z błyskawicami nie potrzeba dużo czasu. Pogorszenie się pogody może również zwiastować czerwone słońce, które postrzegamy w ten sposób z powodu dużej wilgotności powietrza.
Zobacz też: Co zrobić, gdy zaskoczy nas burza?