Gdańsk. Znaleziono 500‑kilogramową bombę. Leżała zaledwie 30 cm pod gruntem
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku poinformowało o natrafieniu na niewybuch z czasów drugiej wojny światowej. Bomba lotnicza FAB - 500 znajdowała się na terenie Westerplatte, zaledwie 30 cm pod gruntem.
14 września na terenie Westerplatte przeprowadzono prace związane z oczyszczeniem historycznego terenu z niebezpiecznego niewybuchu. Saperzy skutecznie odkopali bombę, a następnie wywieźli ją z terenu muzeum. To miejsce przez kilkadziesiąt lat stanowiło potencjalne zagrożenie, co dyrektor obiektu skomentował jako "niedopuszczalne". Zaznacza też, że bezpieczeństwo zwiedzających oraz pracowników jest kluczowe.
Jak czytamy w komunikacie: "na terenie pola bitwy na Westerplatte w trakcie prac saperskich prowadzonych na zlecenie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku przez Kompanię Saperów 1 Batalionu Inżynieryjnego z 2 Pułku Saperów z Kazunia Nowego ujawniono 500 kg najpewniej sowiecką bombę lotniczą z okresu II wojny światowej. Bomba FAB - 500 (promień rozrzutu odłamków 1350 m, waga materiału wybuchowego 250 kg)".
Bomba lotnicza znajdowała się zaledwie 30 cm pod poziomem współczesnego gruntu i w odległości około 35 metrów od głównej drogi prowadzącej pod pomnik Obrońców Wybrzeża oraz 25 metrów od ścieżki od pomnika do bramy budynku Elektrowni. Ze względu na zagrożenie, dojście na teren pomnika zostało tymczasowo zamknięte przez policjantów. Drogę otwarto dopiero o godzinie 15:00, gdy bomba została już wywieziona.
Wojsko Polskie od lat stara się oczyścić teren Westerplatte z niewybuchów
Jak komunikuje dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku: "Prace związane z oczyszczaniem terenu działki nr 68 obr. 062 Gdańsk Westerplatte z materiałów wybuchowych i niebezpiecznych pochodzenia wojskowego rozpoczęły się 10 sierpnia 2020 r.". Takie działania to żadna nowość. Oczyszczanie terenów Westerplatte z niebezpiecznych pozostałości wojennych trwa od wielu lat.
Natomiast teren działki nr 68 obr. 062 położonej wzdłuż drogi prowadzącej pod Pomnik Obrońców Wybrzeża został jak dotąd oczyszczony jedynie częściowo. Z tego względu Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zdecydowało się na wykonywanie prac zabezpieczających okolicę. Działania są prowadzone na podstawie decyzji o zezwoleniu na realizację części inwestycji polegającej na "Budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku", wydanej przez Wojewodę Pomorskiego dn. 7 sierpnia 2020 r.
Trwające aktualnie prace obejmują teren o powierzchni 3,6 ha. Jak podaje dyrektor muzeum, do chwili obecnej saperzy wywieźli z terenu działki nr 68 obr. 062 Gdańsk Westerplatte i zniszczyli: 60 pocisków artyleryjskich kaliber 88 mm, 2 pociski kaliber 152 mm, 2 pociski 122 mm, 7 szt. pocisków 37 mm, 14 szt. 20 mm, 15 granatów ręcznych, 1 bombę zapalającą, 2 granaty moździerzowe, 53 zapalniki do pocisków artyleryjskich, 1900 szt. amunicji strzeleckiej, 269 sztuk innych przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych. Spora część z tych elementów znajdowała się niewiele centymetrów poniżej poziomem gruntu, co stanowiło potencjalne zagrożenie.