Ganimedes na niezwykłym zbliżeniu. Pierwsze takie zdjęcia księżyca Jowisza

Ganimedes na zbliżeniu
Ganimedes na zbliżeniu
Źródło zdjęć: © NASA

09.06.2021 10:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sonda kosmiczna Juno przeleciała nad Ganimedesem, księżycem Jowisza, który jednocześnie jest największym tego typu obiektem w Układzie Słonecznym. Poza zebraniem cennych danych statek zrobił również niesamowite zdjęcia.

7 czerwca sonda Juno przeleciała tuż obok Ganimedesa i był to najbliższy przelot nad Ganimedesem od ponad 20 lat. NASA udostępniła właśnie pierwsze dwa zdjęcia, jakie otrzymała od sondy, a ich szczegółowość zapiera dech w piersiach. 

Ganimedes
Ganimedes© NASA

Pierwsze z nich zostało wykonane przez JunoCam, a drugie przez Stellar Reference Unit, dzięki czemu udało się uchwycić różne obszary księżyca. Obu instrumentom udało się sfotografować niezwykłe szczegóły powierzchni Ganimedesa, w tym kratery, wyraźne ciemne i jasne obszary oraz długie struktury, powstałe najprawdopodobniej na skutek ruchów tektonicznych. 

- Na razie nie spieszymy się z wyciąganiem wniosków naukowych, ale warto podziwiać ten cud, jakim jest Ganimedes - zwrócił uwagę Scott Bolton z Southwest Research Institute w San Antonio. 

Ganimedes
Ganimedes© NASA

Ganimedes fascynuje naukowców od dłuższego czasu, ponieważ jest to niezwykły obiekt w Układzie Słonecznym. Największy księżyc Jowisza jest również większy m.in. od Merkurego i charakteryzuje się cechami typowymi dla planet. Naukowcy podejrzewają, że pod jego powierzchnią może znajdować się woda, a więc w teorii może istnieć na nim życie

Co ciekawe, Ganimedes jest również jedynym znanym księżycem, na którym występuje pole magnetyczne. Kosmiczny Teleskop Hubble’a znalazł dowody na istnienie cienkiej atmosfery złożonej z tlenu. Jest go jednak za mało, by na księżycu stworzyć warunki konieczne do przetrwania człowieka. 

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (4)
Zobacz także