Ganimedes na niezwykłym zbliżeniu. Pierwsze takie zdjęcia księżyca Jowisza

Ganimedes na niezwykłym zbliżeniu. Pierwsze takie zdjęcia księżyca Jowisza

Ganimedes na zbliżeniu
Ganimedes na zbliżeniu
Źródło zdjęć: © NASA
09.06.2021 10:27

Sonda kosmiczna Juno przeleciała nad Ganimedesem, księżycem Jowisza, który jednocześnie jest największym tego typu obiektem w Układzie Słonecznym. Poza zebraniem cennych danych statek zrobił również niesamowite zdjęcia.

7 czerwca sonda Juno przeleciała tuż obok Ganimedesa i był to najbliższy przelot nad Ganimedesem od ponad 20 lat. NASA udostępniła właśnie pierwsze dwa zdjęcia, jakie otrzymała od sondy, a ich szczegółowość zapiera dech w piersiach. 

Ganimedes
Ganimedes© NASA

Pierwsze z nich zostało wykonane przez JunoCam, a drugie przez Stellar Reference Unit, dzięki czemu udało się uchwycić różne obszary księżyca. Obu instrumentom udało się sfotografować niezwykłe szczegóły powierzchni Ganimedesa, w tym kratery, wyraźne ciemne i jasne obszary oraz długie struktury, powstałe najprawdopodobniej na skutek ruchów tektonicznych. 

- Na razie nie spieszymy się z wyciąganiem wniosków naukowych, ale warto podziwiać ten cud, jakim jest Ganimedes - zwrócił uwagę Scott Bolton z Southwest Research Institute w San Antonio. 

Ganimedes
Ganimedes© NASA

Ganimedes fascynuje naukowców od dłuższego czasu, ponieważ jest to niezwykły obiekt w Układzie Słonecznym. Największy księżyc Jowisza jest również większy m.in. od Merkurego i charakteryzuje się cechami typowymi dla planet. Naukowcy podejrzewają, że pod jego powierzchnią może znajdować się woda, a więc w teorii może istnieć na nim życie

Co ciekawe, Ganimedes jest również jedynym znanym księżycem, na którym występuje pole magnetyczne. Kosmiczny Teleskop Hubble’a znalazł dowody na istnienie cienkiej atmosfery złożonej z tlenu. Jest go jednak za mało, by na księżycu stworzyć warunki konieczne do przetrwania człowieka. 

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)