Futurystyczne centrum superkomputerowe powstaje w Chinach
Największe na świecie, futurystyczne Narodowe Centrum Superkomputerowe wybudują Chińczycy w Czangszy, w prowincji Hunan
06.12.2010 10:41
Centrum ma pomieścić superkomputer o mocy 5. petaflopsów, który miałby powstać latach 2011-2015 - oświadczyła telewizja chińska, transmitująca uroczystość wbicia pierwszej łopaty pod fundamenty. Według agencji prasowych i portali informatycznych, byłby to najsilniejszy superkomputer na świecie, dwukrotnie przewyższający mocą obliczeniową amerykańskie urządzenia tego typu.
Według wizualizacji, pokazanych przez agencję Xinhua, centrum składa się z dwóch budynków - jednego wielkiego, wielopiętrowego, bezokiennego o architekturze przypominającej latający spodek oraz drugiego długiego, wielokątnego. Oba prawdopodobnie posiadają bardzo dużą liczbę kondygnacji podziemnych. Centrum ma być gotowe w końcu 201. roku. Będzie to jedno z największych centrów superkomputerowych na świecie.
Ted Davis, wicedyrektor wykonawczy firmy Bick, budującej centra komputerowe w USA, powiedział pismu informatycznemu Computerworld, że nie wiadomo, w jaki sposób pokazany projekt miałby odbijać rzeczywisty kształt centrum, ale spodkowaty budynek wydaje mu się raczej "wielkim centrum danych o znaczącej pojemności". Sam superkomputer lub superkomputery mieściłyby się na kondygnacjach podziemnych. Mniejszy, wielokątny budynek zapewne pomieści biura, laboratoria i sale wykładowe.
Obecnie USA w 201. roku zamierza uruchomić dwie bliźniacze jednostki superkomputerowe o mocy 20 petaflopsów w Oak Ridge National Laboratory i w Lawrence Livermore National Lab. Miałyby one być połączone w jeden klaster. Chińska jednostka zbudowana do 2015 roku byłaby od nich silniejsza.
Jak stwierdziła agencja Xinhua, nowe centrum superkomputerowe ma służyć do "badań związanych ze zmianami klimatycznymi", tworzenia długoterminowych chińskich prognoz pogody, kartowania i przewidywania stref występowania surowców podmorskich oraz badań naukowych związanych z gospodarką narodową jak np. tworzenie map łowisk.