Francja skrytykowała nową politykę prywatności Google

Francja skrytykowała nową politykę prywatności Google
Źródło zdjęć: © mallox / Flickr.com/ CC

29.02.2012 10:23, aktual.: 29.02.2012 15:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nowa polityka koncernu Google w dziedzinie chronienia prywatności jego
klientów wydaje się naruszać zasady ochrony danych przyjęte prze Unię Europejską - poinformowała we
wtorek francuska komisja nadzoru bezpieczeństwa danych CNIL.

Google ogłosił w ubiegłym miesiącu, że 1 marca wejdą w życie nowe zasady jego polityki prywatności, regulujące administrowanie olbrzymią ilością danych personalnych, zbieranych za pośrednictwem wyszukiwarki, poczty elektronicznej i innych usług internetowego koncernu.

Jednak unijne agendy ochrony danych są zaniepokojone ewentualnymi następstwami tej polityki dla ochrony prywatności i wcześniej w tym miesiącu zwróciły się do CNIL o przeprowadzenie stosownych badań.

- _ Nasza wstępna analiza ujawniła, że nowa polityka Google nie spełnia wymagań europejskiej dyrektywy w sprawie ochrony danych _ - napisała CNIL w liście, którego adresatem jest prezes Google Larry Page. List wysłano w poniedziałek, a we wtorek jego treść została opublikowana na stronie internetowej CNIL.

Według komisji, wyjaśnienia Google na temat tego, jak będzie wykorzystywał dane, są zbyt niejasne i trudne do zrozumienia "nawet dla wyszkolonych profesjonalistów z dziedziny ochrony prywatności".

Nowa polityka ułatwia Google kombinowanie danych jednej osoby, korzystającej z różnych usług, takich jak wyszukiwarka, YouTube czy Gmail - jeśli jest ona zalogowana na swym koncie Google. Pozwala to Google na tworzenie bardziej szczegółowego profilu tego użytkownika, również jako adresata reklam - dzięki dokładniejszym badaniom jego osobistych zainteresowań i historii przeglądania.

Google twierdzi, że łączenie danych w jeden profil pozwala lepiej dostosować wyniki wyszukiwania do indywidualnych upodobań i usprawnia przechodzenie użytkownika z jednej usługi do drugiej.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (10)
Zobacz także