Francja. Flyboard przeleci nad La Manche już dzisiaj. Twórca opowiada o planie

Francja. Flyboard przeleci nad La Manche już dzisiaj. Twórca opowiada o planie

Francja. Flyboard przeleci nad La Manche już dzisiaj. Twórca opowiada o planie
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
25.07.2019 08:11, aktualizacja: 25.07.2019 09:08

Franky Zapata, twórca flyboardu ma zamiar dzisiaj przelecieć nad kanałem La Manche z Francji do Wielkiej Brytanii. To pierwsza taka próba w historii, co mówi sam twórca?

W rozmowie z TVN24 Franky Zapata opowiedział o planach przelotu nad La Manche wykorzystując do tego wymyśloną przez siebie deskę - flyboard. O jego wynalazku pisaliśmy więcej tutaj, a twórca ma w planach także latający samochód. Tym razem jednak Franky Zapata postanowił wypróbować flyboard na znacznie większej odległości niż dotychczas.

Flayboardem przez kanał La Manche - na żywo

Próba miała odbyć się wcześniej, ale ze względu na warunki pogodowe, lot rozpoczął się o 8:00. Całość możecie oglądać na żywo poniżej:

Franky Zapata opowiedział o locie nad kanałem La Manche

- "Są do tego dobre warunki, więc może uda się pokonać ten kanał" - mówił we wczorajszej rozmowie z korespondentką TVN24. - "Ja tylko podążam tutaj śladami pionierów lotnictwa, Louisa Bleriota i wszystkich tych, którym się powiodło. Oraz tych, którym się nie powiodło" - dodał.

Ponieważ flyboard jest w stanie pokonać jedynie 20 km, to w połowie drogi odbędzie się postój na statku na linii granicznej między Francją a Wielką Brytanią.

Flyboard może rozwinąć prędkość do 200 km/h, jednak by paliwa starczyło na dłuższy odcinek trasy lot będzie odbywał się ze średnią prędkością 140 km/h. W tym czasie Zapata będzie utrzymywał się na wysokości 15-20 metrów nad wodą.

Twórca flyboardu ocenia swoje szanse powodzenia na ok. 70%, a sam przelot będzie dla niego bardzo wycieńczający. Nawigacja będzie odbywać się przede wszystkim z pomocą kasku, który jest jednocześnie jego urządzeniem nawigacyjnym oraz pozwala na komunikację z ekipą, która będzie na łodzi.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)