Fotograficzny smartfon, z którego nie da się dzwonić

Fotograficzny smartfon, z którego nie da się dzwonić21.01.2016 12:19
Fotograficzny smartfon, z którego nie da się dzwonić
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Panasonic zrobił coś dziwnego. Wziął na warsztat swój fotograficzny telefon CM1 i wyciął jego funkcje telefoniczne. Choć nie do końca.

Panasonic zrobił coś dziwnego. Wziął na warsztat swój fotograficzny telefon CM1 i wyciął jego funkcje telefoniczne. Choć nie do końca.

Kiedy w 2014 roku Panasonic pokazał smartfona CM1, nie było najmniejszych wątpliwości, że był to (i zapewne jest nadal) najbardziej fotograficzny telefon świata. Choć oczywiście można było dyskutować, czy to był jeszcze telefon, czy też aparat cyfrowy z możliwością dzwonienia.

Od strony fotograficznej jego parametry przedstawiały się rzeczywiście imponująco, zwłaszcza w kontekście smartfonowych rozmiarów (grubość 15,2 mm) i wagi. Posiada on dużą, 1-calową matrycę (mniej więcej 7x większą od typowego sensora wykorzystywanego w smartfonach) oraz stałoogniskowy obiektyw Leica 28 mm f/2,8. Nie będzie chyba zaskoczeniem informacja, że nowy Panasonic CM10 wygląda identycznie, wykorzystuje taką samą matrycę i taki sam obiektyw.

Oba urządzenia - CM1 i obecnie CM10 - pracują też pod kontrolą systemu operacyjnego Android w wersji 5.0. Różnica polega jednak na tym, że w przypadku CM10 zablokowane zostały funkcje związane z wykonywaniem połączeń telefonicznych, aczkolwiek dalej możliwe będzie wysyłanie wiadomości tekstowych czy transfer danych poprzez LTE, oczywiście po włożeniu do urządzenia karty SIM i wykupieniu odpowiednich usług.

Na razie Panasonic CM10 wchodzi na rynek japoński, gdzie sprzedawany będzie wraz z kartą SIM oferowaną przez Panasonica, umożliwiającą dostęp do transferu 3 GB miesięcznie (za ok. 12,5 dolara na miesiąc). Samo urządzenie kosztować będzie ok. 850 dolarów.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Wielka awaria na Allegro. Ludzie logują sie na cudze konta

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)