Format Blu-ray Ultra HD sfinalizowany. Pierwsze odtwarzacze jeszcze w tym roku

Format Blu-ray Ultra HD sfinalizowany. Pierwsze odtwarzacze jeszcze w tym roku

Format Blu-ray Ultra HD sfinalizowany. Pierwsze odtwarzacze jeszcze w tym roku
Źródło zdjęć: © Diego Correa / CC
13.05.2015 12:20

Blu-ray Disc Association, organizacja zajmująca się utrzymywaniem i rozwojem standardu wideo wysokiej rozdzielczości, poinformowała o sfinalizowaniu prac nad pełną specyfikacją nowego formatu. Dyski BD Ultra HD wraz z kompatybilnymi odtwarzaczami mają wejść do sprzedaży jeszcze w tym roku.

Kiedy w połowie 2006 roku do sklepów trafiały pierwsze odtwarzacze Blu-ray, mówiło się o nich jako o kroku milowym w stosunku do leciwego DVD. Rozdzielczość 1080p (tzw. "full HD") nowych filmów dopasowana była do zdobywających coraz większą popularność telewizorów plazmowych i LCD o dużych przekątnych. Przyszłość wydawała się należeć do wideo w HD, bardziej szczegółowego i wyraźniejszego niż kiedykolwiek. Od debiutu DVD mijało wtedy już 11 lat i czas wydawał się najwyższy na zmianę.

Teraz, 9 lat później, Blu-ray zaczął wyglądać tak, jak kiedyś DVD przy Blu-rayu. W serwisach strumieniujących wideo przez internet od dawna dostępna jest już możliwość odtwarzania w znacznie wyższych rozdzielczościach, w tym w tzw. "ultra HD" (3840 x 2160, efektywnie 4 razy wyższą od pełnego HD). Coraz więcej telewizorów obsługuje już również tak wysokie zagęszczenie pikseli, nie wspominając już nawet o monitorach komputerowych. Nic dziwnego, że tradycyjne nośniki – nawet jeżeli skazane ostatecznie na porażkę w starciu z dystrybucją online – musiały się dostosować do tej nowej sytuacji.

I stąd prace nad uaktualnieniem specyfikacji standardu Blu-ray tak, by pozwalał on na zapisywanie i odczytywanie wideo w wyższej niż dotychczas rozdzielczości. Zgodne z nim nowe czytniki będą oczywiście zdolne do obsługi dysków Blu-ray już obecnych na rynku, a dodatkowo obsłużą także ich nowy rodzaj. Warto zaznaczyć, że nowy standard to nie tylko Ultra HD.

Wideo zapisane na nowych Blu-rayach będzie więc dodatkowo obsługiwało kilka nowych standardów, zwiększających jakość obrazu. Mają one zapewnić wyższą liczbę kolorów, obsługę technologii HDR oraz wyższą od standardowej liczbę klatek na sekundę. Filmy w 48 czy nawet 60 klatkach na sekundę są ciągle rzadkością, a twórcy i producenci nie są zbyt chętni do zmiany swoich przyzwyczajeń – podobnie zresztą jak większość widzów, dla których nagranie w 24 klatkach wygląda "bardziej filmowo". Ale kiedy w końcu zmiana nastąpi, nowe dyski będą już na nią gotowe.

Poprawienie jakości nagrań oznacza też oczywiście znaczne zwiększenie ilości zajmowanego przez nie miejsca. Stąd nowe Blu-raye będą gotowe na przechowywanie do 100 GB danych (w porównaniu do 50 GB w aktualnym standardzie).

Organizacja ogłosiła w swoim dokumencie, że sprzedaż licencji na wykorzystanie nowej specyfikacji rozpocznie się latem tego roku. Niektórzy producenci, m.in. Samsung, zapowiedzieli już premierę pierwszych odtwarzaczy przed końcem 2015.

_ DG _

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)