Folia na okno zamiast klimatyzacji. Blokuje ponad 70 proc. ciepła

Folia na okno zamiast klimatyzacji. Blokuje ponad 70 proc. ciepła12.06.2019 10:58
Folia na okno zamiast klimatyzacji. Blokuje ponad 70 proc. ciepła
Źródło zdjęć: © MIT

Zmiany klimatyczne postępują dramatycznie szybko. Wystarczy spojrzeć na temperaturę w Polsce na przełomie ostatnich kilku dni. Naukowcy są tego świadomi i nieustannie pracują nad przeróżnymi sposobami walki z upałami.

Fala upałów może doprowadzić nawet do śmierci. Szczególnie narażone są organizmy słabsze, nieprzystosowane do tak wysokich temperatur, takie jak osoby starsze. Z tego względu większość z nas korzysta z klimatyzacji. Dla nas przynosi tymczasową ulgę, ale na dłuższą metę szkody dla środowiska uderzają ze zdwojoną siłą.

Klimatyzacja ochładza pomieszczenia i samochody, ale do atmosfery trafiają ogromne ilości dwutlenku węgla. Z kolei jego skutków na zmiany klimatyczne nie trzeba chyba tłumaczyć. Jeśli potrzebujecie informacji, polecamy spojrzeć na ten artykuł w serwisie Nauka o Klimacie.

Z tego względu naukowcy poszukują wszelkich rozwiązań, które pozwolą ludzkości rzadziej korzystać z klimatyzacji. Chodzi o znalezienie sposobu, na zmniejszenie temperatur w pomieszczeniach. W tym celu badacze z MIT oraz Uniwersytetu w Hong Kongu stworzyli folię, która zatrzymuje 70 proc. ciepła pochodzącego ze światła słonecznego.

Zobacz też wideo: Meteoryt przez lata podpierał drzwi. Okazało się, że jest wart ponad 375 tysięcy złotych

Mimo zatrzymywania ciepła, folia pozostaje wysoce przezroczysta. To wszystko dzięki umieszczonych w tworzywie sztucznym kulkach wypełnionych wodą. Kiedy temperatura wzrasta do 30 stopni, kulki kurczą się, przez co woda jest z nich wyciskana, a folia staje się półprzeźroczysta. Ciepło jest wówczas w 70 proc. blokowane, ale my nadal możemy swobodnie patrzeć przez okno.

Źródło: Engadget

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)