Folia na okno zamiast klimatyzacji. Blokuje ponad 70 proc. ciepła

Folia na okno zamiast klimatyzacji. Blokuje ponad 70 proc. ciepła

Folia na okno zamiast klimatyzacji. Blokuje ponad 70 proc. ciepła
Źródło zdjęć: © MIT
Arkadiusz Stando
12.06.2019 10:58, aktualizacja: 12.06.2019 15:42

Zmiany klimatyczne postępują dramatycznie szybko. Wystarczy spojrzeć na temperaturę w Polsce na przełomie ostatnich kilku dni. Naukowcy są tego świadomi i nieustannie pracują nad przeróżnymi sposobami walki z upałami.

Fala upałów może doprowadzić nawet do śmierci. Szczególnie narażone są organizmy słabsze, nieprzystosowane do tak wysokich temperatur, takie jak osoby starsze. Z tego względu większość z nas korzysta z klimatyzacji. Dla nas przynosi tymczasową ulgę, ale na dłuższą metę szkody dla środowiska uderzają ze zdwojoną siłą.

Klimatyzacja ochładza pomieszczenia i samochody, ale do atmosfery trafiają ogromne ilości dwutlenku węgla. Z kolei jego skutków na zmiany klimatyczne nie trzeba chyba tłumaczyć. Jeśli potrzebujecie informacji, polecamy spojrzeć na ten artykuł w serwisie Nauka o Klimacie.

Z tego względu naukowcy poszukują wszelkich rozwiązań, które pozwolą ludzkości rzadziej korzystać z klimatyzacji. Chodzi o znalezienie sposobu, na zmniejszenie temperatur w pomieszczeniach. W tym celu badacze z MIT oraz Uniwersytetu w Hong Kongu stworzyli folię, która zatrzymuje 70 proc. ciepła pochodzącego ze światła słonecznego.

Zobacz też wideo: Meteoryt przez lata podpierał drzwi. Okazało się, że jest wart ponad 375 tysięcy złotych

Mimo zatrzymywania ciepła, folia pozostaje wysoce przezroczysta. To wszystko dzięki umieszczonych w tworzywie sztucznym kulkach wypełnionych wodą. Kiedy temperatura wzrasta do 30 stopni, kulki kurczą się, przez co woda jest z nich wyciskana, a folia staje się półprzeźroczysta. Ciepło jest wówczas w 70 proc. blokowane, ale my nadal możemy swobodnie patrzeć przez okno.

Źródło: Engadget

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (67)