Firefox pomaga milionom użytkowników naprawiać ich komputery
Jak wykazały analizy, około 80 procent internautów korzysta z przestarzałych wersji Flasha, otwierając tym samym cyberprzestępcom furtkę do komputerów z systemami Windows. Niewykluczone, że na poprawę tej sytuacji wpłynie Mozilla Foundation, wprowadzając ostrzeżenia przed przestarzałymi wtyczkami w najnowszej wersji przeglądarki, przyczyniając się do tego, że użytkownicy zaczną nieco częściej instalować aktualizacje zabezpieczeń.
Według informacji podawanych przez Kena Kovasha z Mozilla Foundation od momentu wydania Firefoksa w wersji 3.0.1. i 3.5.3 ponad 10 milionów użytkowników skorzystało z odsyłacza prowadzącego do strony Adobe zawierającej aktualizacje. Ze statystyk nie wynika jednak, czy po kliknięciu tego odnośnika użytkownicy faktycznie zainstalowali nowe wersje Flasha.
Za pomocą skryptu na stronie zatytułowanej "Co nowego?" Firefox sprawdza, która wersja plug-inu jest zainstalowana w systemie i w razie potrzeby ostrzega o nieaktualnej wersji. Witryna jest otwierana automatycznie po każdej aktualizacji przeglądarki przy jej pierwszym uruchomieniu. W dniu wydania wersji 3.5.3 strona został wywołana 6 milionów razy, przy czym nieco ponad 3 miliony internautów miało zainstalowaną przestarzałą wersję Flasha. Ogółem z obserwacji Fundacji Mozilla wynika, że 7. procent odwiedzających strony Mozilli posługuje się starą wersją wtyczki.
Zdaniem Kovasha szczególne wrażenie robi tak zwany wskaźnik Click-Through-Rate strony ostrzegawczej, czyli ilu użytkowników dało się przekonać do odwiedzenia witryny Adobe: przeciętnie 3. procent. Zwykle strona „What's new” charakteryzuje się współczynnikiem Click-Through-Rate na poziomie 5 procent. Taka wysoka wartość nie powinna jednak przesłaniać faktu, że mimo wszystko 70 procent odwiedzających zignorowało wezwanie do aktualizacji.
Według wpisu w blogu Johnathana Nightingale'a Mozilla Foundation rozważa możliwość sprawdzania innych wtyczek i ostrzegania w razie wykrycia przestarzałej wersji oraz umieszczenia odsyłacza do aktualizacji. Oprócz Flasha do włamywania się cyberprzestępcy wykorzystują także luki w QuickTimie, Javie i Adobe Readerze.
wydanie internetowe www.heise-online.pl