Firefox pomaga milionom użytkowników naprawiać ich komputery

Firefox pomaga milionom użytkowników naprawiać ich komputery
Źródło zdjęć: © heise-online.pl

17.09.2009 15:24, aktual.: 17.09.2009 16:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jak wykazały analizy, około 80 procent internautów korzysta z przestarzałych wersji Flasha, otwierając tym samym cyberprzestępcom furtkę do komputerów z systemami Windows. Niewykluczone, że na poprawę tej sytuacji wpłynie Mozilla Foundation, wprowadzając ostrzeżenia przed przestarzałymi wtyczkami w najnowszej wersji przeglądarki, przyczyniając się do tego, że użytkownicy zaczną nieco częściej instalować aktualizacje zabezpieczeń.

Według informacji podawanych przez Kena Kovasha z Mozilla Foundation od momentu wydania Firefoksa w wersji 3.0.1. i 3.5.3 ponad 10 milionów użytkowników skorzystało z odsyłacza prowadzącego do strony Adobe zawierającej aktualizacje. Ze statystyk nie wynika jednak, czy po kliknięciu tego odnośnika użytkownicy faktycznie zainstalowali nowe wersje Flasha.

Obraz
© (fot. heise-online.pl)

Za pomocą skryptu na stronie zatytułowanej "Co nowego?" Firefox sprawdza, która wersja plug-inu jest zainstalowana w systemie i w razie potrzeby ostrzega o nieaktualnej wersji. Witryna jest otwierana automatycznie po każdej aktualizacji przeglądarki przy jej pierwszym uruchomieniu. W dniu wydania wersji 3.5.3 strona został wywołana 6 milionów razy, przy czym nieco ponad 3 miliony internautów miało zainstalowaną przestarzałą wersję Flasha. Ogółem z obserwacji Fundacji Mozilla wynika, że 7. procent odwiedzających strony Mozilli posługuje się starą wersją wtyczki.

Zdaniem Kovasha szczególne wrażenie robi tak zwany wskaźnik Click-Through-Rate strony ostrzegawczej, czyli ilu użytkowników dało się przekonać do odwiedzenia witryny Adobe: przeciętnie 3. procent. Zwykle strona „What's new” charakteryzuje się współczynnikiem Click-Through-Rate na poziomie 5 procent. Taka wysoka wartość nie powinna jednak przesłaniać faktu, że mimo wszystko 70 procent odwiedzających zignorowało wezwanie do aktualizacji.

Według wpisu w blogu Johnathana Nightingale'a Mozilla Foundation rozważa możliwość sprawdzania innych wtyczek i ostrzegania w razie wykrycia przestarzałej wersji oraz umieszczenia odsyłacza do aktualizacji. Oprócz Flasha do włamywania się cyberprzestępcy wykorzystują także luki w QuickTimie, Javie i Adobe Readerze.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)