Firefox - nowy linuksowy pulpit

Pyro Desktop to nowe podejście do menedżera okien dla systemów linuksowych. Jako jądro aplikacji występuje tutaj przeglądarka Firefox, która jest odpowiedzialna za renderowanie webowego interfejsu użytkownika obok istniejących już natywnych aplikacji dla systemów linux.

Firefox - nowy linuksowy pulpit

Według twórców, Pyro ma zapewnić pełną integrację pomiędzy współczesnymi aplikacjami webowymi i natywnymi programami dla systemów linuksowych. Na oficjalnej witrynie projektu można przeczytać, że Pyro renderuje cały interfejs użytkownika jako witrynę WWW poprzez przeglądarkę Firefox, zapewniając jednocześnie środowisko do pracy standardowych aplikacji. Dzięki takiemu rozwiązaniu będzie można tworzyć aplikacje z wykorzystaniem systemu dodatków przeglądarki Firefox oraz technologii DHTML, JavaScript, CSS, SVG, czy Adobe Flash, a aplikacje te będą mogły działać wespół z natywnymi programami, uzyskując jednocześnie podobną funkcjonalność i interaktywność, co zwykłe programy.

Jeden z twórców projektu, Alex Graveley, zapytany o bezpieczeństwo nowego rozwiązania, stwierdził w wywiadzie dla DesktopLinux, że Pyro jest tak bezpieczne, jak bezpieczny jest Firefox. Według niego każde rozszerzenie przeglądarki, program, czy pakiet _ .deb _ może zawierać złośliwe oprogramowanie, a diabeł tkwi w zaufaniu do oprogramowania, które użytkownik instaluje w swoim systemie operacyjnym.
Jednocześnie Graveley stwierdził, że Pyro nie wprowadza żadnych nowych luk w zabezpieczeniach, które mogą być wykorzystane przy przeglądaniu witryn WWW. Przestrzegł jednak, że jest to dalej bardzo wczesna wersja alpha, ze wszystkimi tego konsekwencjami. Nie oznacza to jednak jakiejś szczególnej podatności na ataki, ale raczej niestabilności pracy, co według autora nie różni się od korzystania na przykład wczesnych.wersji Compiz, Metacity, czy innych menedżerów okien.

Pyro można obecnie pobrać z witryny projektu - http://pyrodesktop.org/, tam też można uzyskać więcej informacji, znaleźć zrzuty ekranów, czy też forum dyskusyjne projektu.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)