Firefox 3.2 - czego się spodziewać?

Firefox 3.2 - czego się spodziewać?

Firefox 3.2 - czego się spodziewać?
11.02.2009 10:00, aktualizacja: 11.02.2009 10:48

Podczas gdy miłośnicy Firefoksa wciąż czekają na udostępnienie finalnej wersji 3.1 tej przeglądarki internetowej, zaś na horyzoncie coraz wyraźniej majaczy już edycja 4.0, przedstawiciele Mozilli ujawnili garść szczegółów dotyczących innowacji planowanych przez producenta w wydaniu 3.2.

Należeć do nich ma zintegrowany mechanizm prostych komend tekstowych oraz obsługa aplikacji dostępnych z poziomu pulpitu.

Do Firefoksa 3.2 wbudowane zostanie narzędzie Ubiquity (ang. wszechobecność). Dodatek ten - obecnie dostępny jest w wersji beta - pozwala kontrolować przeglądarkę za pośrednictwem konsoli tekstowej. Wystarczy wpisać w wierszu poleceń stosowną komendę, a program np. przeszuka zasoby Wikipedii, wyśle wiadomość pocztową lub wskaże lokalizację w Google Maps. Więcej informacji o tym mechanizmie znajdziecie w artykule magazynu PC World.

Aby skorzystać z Ubiquity w obecnej postaci, użytkownik musi wcisnąć kombinację klawiszy Ctrl + Spacja. Mozilla chce jednak, jak czytamy w serwisie PC Pro, zintegrować tę funkcjonalność z paskiem adresu przeglądarki. Rozwój Ubiquity idzie pełną parą - komend obsługiwanych przez to narzędzie jest już ponoć tyle, co samych dodatków do Firefoksa.

Sądząc po wypowiedziach przedstawicieli producenta, programiści rozwijający Firefoksa będą starać się umieszczać w kolejnych wydaniach oprogramowania większą liczbę innowacji opracowanych w Mozilla Labs (właśnie tam narodziło się Ubiquity). Wygląda bowiem na to, że - jeśli wierzyć słowom Mike'a Connora z Mozilli - dalsze zwiększanie wydajności i szybkości działania przeglądarki przestało być dla zespołu developerskiego wyzwaniem.

Inne zapowiadane nowości w wersji 3.2 to m.in. uproszczenie systemu dostosowywania interfejsu aplikacji do potrzeb użytkownika (wygląd programu będzie można indywidualnie modyfikować bez potrzeby pobierania osobnych dodatków czy motywów) oraz kolejne dzieło Mozilla Labs - Prism. Mechanizm ten jest podobny do rozwiązania zastosowanego w Google Chrome, a umożliwiającego przekształcenie aplikacji webowej w program dostępny z poziomu pulpitu systemowego. Warto wspomnieć, że Prism ma być także jednym z filarów Firefoksa 4.

Trudno jednak mówić o konkretnej dacie premiery przeglądarki wyposażonej w omawiane wyżej funkcje, skoro Mozilla wciąż walczy z wyeliminowaniem usterek trapiących wersję 3.1 Firefoksa, co przyczynia się do kolejnych opóźnień. Może zresztą okazać się, że wydanie 3.2 zostanie wyłączone z cyklu rozwojowego, a producent od numeru 3.1 przejdzie bezpośrednio do "czwórki". Wiadomo natomiast, że Firefox 4 zostanie oparty na platformie Mozilla2 i silniku Gecko 2.0.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)