Firefox 3.0 będzie blokował niebezpieczne strony?

Firefox 3.0 będzie blokował niebezpieczne strony?

Firefox 3.0 będzie blokował niebezpieczne strony?
06.06.2007 12:30, aktualizacja: 06.06.2007 14:25

Twórcy programu Firefox rozważają wyposażenie trzeciego wydania tej popularnej przeglądarki internetowej w opcję automatycznego blokowania potencjalnie niebezpiecznych stron. Firefox 3.0 ma je identyfikować na podstawie danych dostarczanych przez wyszukiwarkę Google.

Przedstawiciele Mozilla Foundation oficjalnie nie chcą komentować tych doniesień - jednak informacje na temat takiej funkcji znaleźć można m.in. w blogach deweloperów Firefoksa oraz w systemie Bugzilla. Wynika z nich, że funkcja blokowania stron zawierających niebezpieczne oprogramowanie będzie działała podobnie, jak w Firefoksie 2.0 działa narzędzie do blokowania witryn podejrzanych o phishing.

Na forach deweloperskich trwa właśnie dyskusja o tym, jak dokładnie ta opcja powinna działać - początkowo zaproponowano, by przed odwiedzeniem podejrzanej strony wyświetlany był prosty, lakoniczny komunikat. Później pojawiły się sugestie, że informacja taka powinna być "bardziej straszna" - ma to skłonić użytkowników do zastanowienia się, czy daną stronę warto odwiedzić. Część deweloperów uważa z kolei, że strony takie powinny być bezwarunkowo blokowane - bo tylko w ten sposób użytkownicy zostaną w 100% zabezpieczeni przede zainstalowaniem w ich komputerach złośliwego oprogramowania. Oczywiście, witryny będą blokowane jedynie, jeśli użytkownik Firefoksa 3.0 zdecyduje się na włączenie tej funkcji.

Windows Snyder, szef Mozilli ds. bezpieczeństwa, uważa, że za wcześnie jest jeszcze na odpowiedź na pytanie, czy funkcja ta zostanie zaimplementowana do finalnego wydania kolejnej wersji Firefoksa. _ "Na pewno jest to jedna z tych rzeczy, którym uważnie się przyglądamy - jednak w tej chwili ta opcja ma status P2" _ - tłumaczy Snyder. Wedle systemu nazewnictwa, przyjętego przez Mozillę, jedynie funkcje o statusie P1 na pewno trafią do finalnego wydania FF 3.0. P2 oznacza "kandydata" na finalną funkcję.

Wiadomo na pewno, że decyzja w tej sprawie zapadnie w ciągu 1,5 miesiąca - na 17 lipca zaplanowano bowiem "zamrożenie" wydania beta 1 Firefoksa 3.0. Oznacza to, że po tym terminie do programu nie będą dodawane żadne nowe funkcje.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)