Firefox 26 z wyłączoną obsługą pluginów

Firefox 26 z wyłączoną obsługą pluginów

Firefox 26 z wyłączoną obsługą pluginów
Źródło zdjęć: © chip.pl
27.09.2013 15:00, aktualizacja: 27.09.2013 15:30

Mozilla napisała na swoim oficjalnym blogu, że by stworzyć jeszcze lepszą przeglądarkę Firefox, postanowili zmienić działanie pluginów. Zmienić, czyli... wyłączyć.

Czym są pluginy? To inaczej wtyczki, czyli Adobe Flash, Microsoft Silverlight (korzysta z niego m.in. ipla oraz tvn player), Java czy QuickTime. Według programistów taki krok da użytkownikom większą kontrolę nad tym, co się dzieje z ich przeglądarką. Dopiero gdy odwiedzimy stronę wykorzystującą jakąś wtyczkę, przeglądarka ją zablokuje i wyświetli komunikat, że dana witryna chce użyć pluginów.

Mozilla tłumaczy, że niewielu użytkowników zdaje sobie sprawę z tego, czym są wtyczki. A to właśnie one często przyczyniają się do niestabilnej pracy przeglądarki i zawierają groźne błędy bezpieczeństwa, nad którymi sama Mozilla nie może zapanować (jedynie przez zdalne wyłącznie dziurawej wtyczki). Jedynym pluginem, który nie zostanie domyślnie zablokowany, będzie Adobe Flash.

Zmiana pojawi się w Firefoksie 26, który według planów ma zadebiutować już 12 grudnia. Aktualnie blokada wtyczek trafiła do kanału testowego Aurora. Aby ją przetestować wystarczy kliknąć tutaj.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Szybki test Netgear WNCE2001"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)