Fiński sąd: CSS jest nieefektywny

Fiński sąd: CSS jest nieefektywny

Fiński sąd: CSS jest nieefektywny
28.05.2007 12:30, aktualizacja: 28.05.2007 15:28

Helsiński Sąd Okręgowy uznał, iż system CSS, stosowany do zabezpieczenia zawartości płyt DVD, jest nieefektywny - informuje magazyn AfterDawn.com. Oznacza to, iż w myśl obowiązującego w Finlandii prawa, obchodzenie CSS będzie legalne.

W kraju tym obowiązują bowiem przepisy o ochronie praw autorskich, w myśl których nielegalne jest "łamanie skutecznych zabezpieczeń", stosowanych do ochrony przed nieautoryzowanym kopiowaniem m.in. treści multimedialnych, dystrybuowanych na płytach CD i DVD ( zapis ten powstał w oparciu o unijną dyrektywę z 2001 r. ). Sąd uznał jednak, iż narzędzia do łamania zabezpieczeń CSS są już na tyle popularne ( w sentencji wspomniano m.in. o tym, że znaleźć je można w niektórych systemach operacyjnych ) i proste w obsłudze iż nie można uznać, że Content Scrambling System jest skuteczną i efektywną metodą ochrony treści. Dlatego też obchodzenie tego systemu nie może być traktowane jako przestępstwo.

Werdykt ten kończy głośną w Finlandii sprawę, której początki sięgają 2001 r. Wtedy to - po wejściu w życie nowych przepisów o ochronie prawa autorskiego - grupa internautów stworzyła witrynę WWW, na której opublikowano instrukcję obchodzenia CSS. Następnie twórcy strony sami zgłosili się do prokuratury - w nadziei, że ta, w myśl nowych przepisów, uzna, że obchodzenie CSS jest legalne. Ku ich zaskoczeniu, prokuratura zdecydowała się na wniesienie oskarżenia ( pozwano właściciela strony oraz osobę, która opublikowała na niej instrukcję ).

Ostatecznie, po 6 latach, sąd uznał, iż oskarżeni nie popełnili przestępstwa - sędziowie zgodzili się z argumentacją, iż narzędzia do łamania zabezpieczeń CSS są już na tyle powszechne, iż nie można uznać ich za efektywne.

Więcej informacji: http://AfterDawn.com .

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)