Fiński sąd: CSS jest nieefektywny

Fiński sąd: CSS jest nieefektywny

28.05.2007 12:30, aktual.: 28.05.2007 15:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Helsiński Sąd Okręgowy uznał, iż system CSS, stosowany do zabezpieczenia zawartości płyt DVD, jest nieefektywny - informuje magazyn AfterDawn.com. Oznacza to, iż w myśl obowiązującego w Finlandii prawa, obchodzenie CSS będzie legalne.

W kraju tym obowiązują bowiem przepisy o ochronie praw autorskich, w myśl których nielegalne jest "łamanie skutecznych zabezpieczeń", stosowanych do ochrony przed nieautoryzowanym kopiowaniem m.in. treści multimedialnych, dystrybuowanych na płytach CD i DVD ( zapis ten powstał w oparciu o unijną dyrektywę z 2001 r. ). Sąd uznał jednak, iż narzędzia do łamania zabezpieczeń CSS są już na tyle popularne ( w sentencji wspomniano m.in. o tym, że znaleźć je można w niektórych systemach operacyjnych ) i proste w obsłudze iż nie można uznać, że Content Scrambling System jest skuteczną i efektywną metodą ochrony treści. Dlatego też obchodzenie tego systemu nie może być traktowane jako przestępstwo.

Werdykt ten kończy głośną w Finlandii sprawę, której początki sięgają 2001 r. Wtedy to - po wejściu w życie nowych przepisów o ochronie prawa autorskiego - grupa internautów stworzyła witrynę WWW, na której opublikowano instrukcję obchodzenia CSS. Następnie twórcy strony sami zgłosili się do prokuratury - w nadziei, że ta, w myśl nowych przepisów, uzna, że obchodzenie CSS jest legalne. Ku ich zaskoczeniu, prokuratura zdecydowała się na wniesienie oskarżenia ( pozwano właściciela strony oraz osobę, która opublikowała na niej instrukcję ).

Ostatecznie, po 6 latach, sąd uznał, iż oskarżeni nie popełnili przestępstwa - sędziowie zgodzili się z argumentacją, iż narzędzia do łamania zabezpieczeń CSS są już na tyle powszechne, iż nie można uznać ich za efektywne.

Więcej informacji: http://AfterDawn.com .

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)