Filmy sprzed wojny w cyfrowej jakości dla wszystkich i za darmo

Filmy sprzed wojny w cyfrowej jakości dla wszystkich i za darmo
Źródło zdjęć: © europeana.eu

02.01.2012 13:00, aktual.: 02.01.2012 13:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Cała polska twórczość filmowa sprzed wojny zostanie scyfryzowana i udostępniona w internecie, zapowiedział minister kultury Bogdan Zdrojewski w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

Decyzja ta oznacza, że filmy z dwudziestolecia międzywojennego będą dostępne dla wszystkich i za darmo. Będzie można obejrzeć Polę Negri, Eugeniusza Bodo, Adolfa Dymszę i wielu innych sławnych aktorów w ich najlepszych rolach.

Cyfryzacja tych filmów, to element udostępniania tzw. domeny publicznej. W Europie zostały za nią uznane te dzieła, co do których wygasły prawa autorskie i które zgodnie z dyrektywami Komisji Europejskiej powinny zostać udostępnione mieszkańcom Unii jako wspólne dziedzictwo dostępne we wspólnej cyfrowej bibliotece Europeana.

Pod adresem www.europeana.eu bezpłatnie dostępnych jest już ponad 2. mln dokumentów, książek, obrazów, fotografii i utworów muzycznych.

W Polsce najbardziej zaawansowane są prace nad udostępnianiem zasobów filmowych z II RP. Wszystkie filmy zostaną udostępnione w portalu domeny publicznej w ciągu roku. Na razie pokazaliśmy "Manię" z Polą Negri.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)