Festiwal robotów i zawody sumo robotów w Poznaniu

Festiwal robotów i zawody sumo robotów w Poznaniu

Festiwal robotów i zawody sumo robotów w Poznaniu
Źródło zdjęć: © Politechnika Ponańska
05.05.2008 11:21, aktualizacja: 05.05.2008 13:52

10 maja 2008 to dzień, w którym roboty opanują Poznań. Lada dzień nie będzie można sobie wyobrazić bez nich życia. Póki co pomagają nam w codziennym życiu, np. w kuchni. Lub umilają nam wolny czas grając z nami w szachy. Często to one robią szach-mat. Jedyne co można im zarzucić, to brak uczuć.

CybAiRBot jest corocznym festiwalem technologicznym prezentującym rozwój robotyki poczynając od badań akademickich po zastosowanie w przemyśle. Jest to wydarzenie interaktywne dla wszystkich, których interesuje robotyka i związane z nią technologie. Dzięki prezentacji innowacyjnych rozwiązań oraz interakcji z publicznością festiwal CybAiRBot staje się nowoczesną formą prezentacji wpływu robotyki na codzienne życie ludzi. Wirtualna Polska jest oficjalnym patronem CybAiRBot.

Obraz

Drugą częścią CybAiRBot są Międzynarodowe Zawody Sumo Robotów. Stanowią one bezprecedensowe w Polsce wydarzenie o niezwykłym charakterze, ponieważ w rozgrywkach rywalizują autonomiczne, inteligentne roboty mobilne. Ich zadanie polega na samodzielnym zlokalizowaniu przeciwnika i wypchnięciu go poza ring, podobnie jak ma to miejsce w prawdziwych walkach sumo. Poprzednie edycje spotkały się z ogromnym zainteresowaniem zawodników i publiczności. Roboty, skonstruowane samodzielnie przez grupy studentów z różnych uczelni polskich i zagranicznych, staczają pojedynki zgodnie z regułami walk SUMO na specjalnie przygotowanych matach. W przerwach odbędzie się pokaz wschodnich sztuk walki Kung Fu. Zaprezentuje się grupa Akademii Kung Fu tradycyjnego Wing –. Chun z Lubonia.

Pokazy robotów mobilnych, przemysłowych, antyterrorystycznych

Oprócz walk sumo na głównej scenie festiwalowej odbędą się także pokazy innych robotów mobilnych. W Centrum Wykładowo-Konferencyjnym Politechniki Poznańskiej zaprezentowane zostaną roboty przemysłowe. Swoje tajemnice przed publicznością odkryje także robot antyterrorystyczny „Inspektor”. Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Przewidziano pokaz akcji sapersko-minerskiej oraz możliwość bezpośredniego kontaktu z robotem. Będzie również okazja zobaczenia prawdziwego robota marsjańskiego – łazika konstrukcji polskiej, robota rozpoznającego rysy twarzy człowieka, manipulator dłoni oraz bezzałogowe roboty latające skonstruowane przez studentów Politechniki Poznańskiej. Pokazy robotów zostaną również uzupełnione interakcyjnymi wykładami, do których zapraszamy całe rodziny.

Konkurs na Najciekawszą Konstrukcję Robota Amatorskiego

Podczas tegorocznej edycji CyBAiRBot zostanie rozstrzygnięty Konkurs na Najciekawszą Konstrukcję Robota Amatorskiego. Do udziału zostały zaproszone wszystkie osoby interesujące się robotyką i konstruujące roboty w ramach zajęć akademickich czy własnych doświadczeń z tą technologią. Funkcjonalność robotów jest praktycznie nieograniczona. Liczy się przede wszystkim inwencja i pomysłowość. Również pratyczność wykorzystania w życiu codziennym lub przemyśle będzie również brana pod uwagę. Innowacja ponad wszystko. Dla zwycięzcy przewidziano atrakcyjną nagrodę rzeczową.

Budowa robota sumo z klocków LEGO oraz I Zawody Sumo Lego Mindstorms NXT

Także klocki LEGO mogą służyć do budowy prawdziwego robota. Sposoby ich wykorzystania zostaną zaprezentowane podczas zajęć dla dzieci i młodzieży, w których wybudowany zostanie robot sumo w całości z klocków LEGO. Również dla tej grupy wiekowej (do 1. lat) zainaugurowane zostaną Zawody Sumo Lego Mindstorms NXT. Są to odrębne zawody, w których mogą uczestniczyć tylko konstrukcje zbudowane z Lego Mindstoms.

„Roboty bawią”– zajęcia i konkursy dla dzieci

Dla dzieci, oprócz zawodów sumo robotów zbudowanych z klocków LEGO, przewidziano również zajęcia artystyczne. Grupą dzieci kierować będzie animator, a zadaniem milusińskich będzie prezentacja własnej wizji robota, jego projekt oraz konkursy rysunkowe. W ramach popularyzacji czytelnictwa i literatury popularno-naukowej zostaną przeczytane przez Władze Politechniki Poznańskiej bajki Stanisława Lema „Bajki robotów”. Wszystkie konkursy zakończą się nagrodzeniem najbardziej zaangażowanych dzieci. Dla nich przewidziano atrakcyjne upominki, m.in. zestawy robotów.

Koncert Audio-Visual „ROBOTS INSIDE ART”

To multimedialne widowisko łączące muzykę elektroniczną, tworzoną przez młodych kreatywnych ludzi, efekty wizualne – prezentacje świetlne, gra świateł, wizualizacje komputerowe oraz ruch i dynamikę robotów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)