FBI zamknęło stronę, na której można było kupić narkotyki i wynająć płatnego zabójcę

FBI zamknęło stronę, na której można było kupić narkotyki i wynająć płatnego zabójcę03.10.2013 15:00
FBI zamknęło stronę, na której można było kupić narkotyki i wynająć płatnego zabójcę
Źródło zdjęć: © Giznet.pl

Wczoraj FBI aresztowało mieszkańca San Francisco Rossa Williama Ulbrichta. Federalni są przekonani, że to właśnie on był właścicielem Silk Road, ukrytego w sieci TOR internetowego "bazaru", na którym można było anonimowo kupić praktycznie wszystkie nielegalne substancje, co spowodowało, że miejsce to dość szybko stało się znane jako "narkotykowy eBay".

FBI twierdzi, że to właśnie Ulbricht jest ukrywającym się pod pseudonimem "Dread Pirate Roberts" właścicielem strony. Podczas aresztowania zabezpieczono u niego BitCoiny o wartości 3,6 miliona dolarów po czym postawiono mu zarzuty uczestnictwa w zmowie w celu handlu narkotykami, przestępstw komputerowych oraz prania brudnych pieniędzy.

Sam serwis został zamkniętym, a w jego miejscu pojawił się komunikat FBI. Co ciekawe, fora Silk Road działają nadal, co sugeruje, że znajdują się one na serwerach, do których federalni nadal nie mają dostępu. Dla samego Ulbrichta oraz dla osób kupujących i sprzedających narkotyki za pośrednictwem Silk Road nie ma to chyba aktualnie większego znaczenia.

Szacuje się, że w okresie od lutego 201. roku, kiedy to Silk Road rozpoczęło działanie, do lipca 2013 roku, wartość obrotów nielegalnymi towarami przekroczyła 1,2 miliarda dolarów, a sam "Dread Pirate Roberts" zarobił w tym czasie 79,8 miliona dolarów na prowizjach. FBI twierdzi, że w tym czasie z serwisu skorzystało prawie milion użytkowników, którzy mogli przebierać w ofertach dealerów narkotykowych, ale także innych przestępców oferujących takie towary jak trojany bankowe, pirackie treści, fałszywe paszporty, prawa jazdy czy usługi takie jak włamania na wskazane konta Twittera czy Facebooka, a nawet morderstwa na zlecenie.

Przedstawiciele amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości zaczęli interesować się działalnością Silk Road już w listopadzie 201. roku. Od tamtego czasu dokonano ponad 100 kontrolowanych zakupów, a pracownicy nowojorskiego wydziału FBI do spraw zwalczania cyberprzestępczości zaczęli infiltrować społeczność skupioną wokół Silk Road.

Zamknięcie Silk Road odbiło się na pewno szerokim echem w świecie przestępczym, ale ma także wpływ na zwykłych użytkowników BitCoinów. Ponieważ w ciągu ostatnich dwóch lat strona stała się niestety największym centrum transakcji przeprowadzanych za pomocą wirtualnej waluty, teraz, po jej zamknięciu, kurs BitCoina do dolara spadł gwałtownie. W kilka godzin po zamknięciu Silk Road, cena BitCoinów spadła z poziomu ponad 13. dolarów do 85 dolarów za sztukę. Aktualnie cena już się ustabilizowała i teraz cyfrowa waluta kosztuje około 120 dolarów. Miejmy nadzieję, że cała ta sytuacja przyczyni się do tego, że BitCoin nie będzie już tak często wiązany z działalnością przestępczą.

Polecamy w serwisie Giznet.pl: Nadchodzi nowy Deus Ex!

Źródło artykułu:Giznet.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)