Fantastyczne zdjęcia jednej z najpotężniejszych armii świata - takiej jej nie znaliście

Fantastyczne zdjęcia jednej z najpotężniejszych armii świata - takiej jej nie znaliście
Źródło zdjęć: © U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 2nd Class Ryan D. McLearnon/Released

Prezentujemy wam fantastyczne zdjęcia US Navy wraz z garścią ciekawostek związanych z zadaniami i pracą tych gigantów. Dowiecie się na przykład z jakiego okrętu wrzucono ciało Osamy bin Ladena do oceanu oraz które okręty zostały zaatakowane podczas zamachu w Syrii w 2005 roku.

Chcielibyście na chwilę przenieść się na pokład jednostek marynarki wojennej jednej z najpotężniejszych armii świata?

Prezentujemy wam fantastyczne zdjęcia US Navy wraz z garścią ciekawostek związanych z zadaniami i pracą tych gigantów. Dowiecie się na przykład z jakiego okrętu wrzucono ciało Osamy bin Ladena do oceanu oraz które okręty zostały zaatakowane podczas zamachu w Syrii w 2005 roku.

1 / 15

Wspaniałe zdjęcia amerykańskiej marynarki wojennej: 2 z 16

Obraz
© U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 2nd Class Jeff Troutman/Released

Trzeci lotniskowiec klasy Nimitz, USS Carl Vinson (CVN 70) przybywa do Joint Base Pearl Harbor-Kicham na czasową wizytę przed powrotem do macierzystego portu w San Diego.

USS Carl Vinson został nazwany na cześć wieloletniego członka Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych. Wodowanie tej długiej na 333 metry jednostki nastąpiło 15 marca 1980 roku. Dwa reaktory nuklearne typu A4W/A1G o mocy 280 tys. KM napędzają cztery śruby tego lotniskowca. Jest on w stanie rozwinąć prędkość ponad 30 węzłów.

Ciekawostka: Z tego okrętu zrzucono do wody ciało Osamy Bin Ladena do Oceanu Indyjskiego. To oficjalnie. Według niepotwierdzonych dotąd informacji szef Al-Kaidy został jednak przetransportowany do USA.

2 / 15

Wspaniałe zdjęcia amerykańskiej marynarki wojennej: 3 z 16

Obraz
© U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 2nd Class Abe McNatt/Released

To zdjęcie fotograf US Navy wykonał w Nowym Jorku, 20 maja tego roku. Okręt desantowy USS San Antonio (LPD 17) wpływa do miejskiego portu podczas parady Fleet Week New York 2015. Wydarzenie jest niespotykaną szansą dla mieszkańców NY i okolicznych miejscowości oraz turystów by spotkać Marines, żeglarzy i innych oraz aby zapoznać się z flotą amerykańskiej marynarki.

USS San Antonio przystosowany jest do stanowienia stałej bazy wojskowych pojazdów wodno-lądowych oraz statków powietrznych i piechoty morskiej. Okręt rozwija prędkość powyżej 22 węzłów. Długa na nieco ponad 208 metrów jednostka na swoim lotniczym wyposażeniu posiada cztery CH-46 Sea Knight lub dwa MV-22 Osprey.

Ciekawostka: 5 października 2013 r. okręt wziął udział w operacji specjalnej schwytania Naziha Abd al-Hamida al-Rakiai alias Abu Anas al-Liby

3 / 15

Wspaniałe zdjęcia amerykańskiej marynarki wojennej: 4 z 16

Obraz
© U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 2nd Class Megan Anuci/Released

To fantastyczne zdjęcie wykonano na wodach Zatoki Adeńskiej (południowe wybrzeże Półwyspu Arabskiego - pomiędzy Jemenem i Somalią) 18 kwietnia 2015. Marynarze oraz Marines znajdują się poza widocznym w tle okrętem USS Iwo Jima i uczestniczą w 'swim call' - swobodnej kąpieli w morzu, podczas gdy osoby pozostające na pokładzie wypatrują rekinów i innych morskich stworzeń.

USS Iwo Jima jest przedstawicielem uniwersalnych okrętów desantowych typu Wasp, które obecnie są największymi desantowymi jednostkami na świecie. Do ich uzbrojenia należą: 2 wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych RAM, 2 wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych Sea Sparrow, 3 działka 20 mm Phalanx CIWS, 4 karabiny maszynowe 12,7 mm i cztery działka 25 mm (LHD 5-7 3 działka 25 mm). Wyposażenie lotnicze składa się natomiast z (przykładowo, ponieważ liczba zmienia się w zależności od zadań): desant - 42 śmigłowce CH-46 Sea Knight, kontrola morza - 20 samolotów pionowego startu AV-8B Harrier II oraz 6 śmigłowców do zwalczania okrętów podwodnych.

4 / 15

Wspaniałe zdjęcia amerykańskiej marynarki wojennej: 5 z 16

Obraz
© (U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist Seaman Kameren Guy Hodnett/Released

Morze Karaibskie. Śmigłowiec MH-60S Sea Hawk wspiera poszukiwania i akcje ratownicze w towarzystwie USNS Comfort (T-AH-20).

Okręt ten jest trzecim statkiem "Comfort" i drugim z klasy statków szpitalnym Mercy. W latach 80. ubiegłego wieku U.S. Navy doszła do wniosku, że konieczne jest stworzenie mobilnego zaplecza medycznego z prawdziwego zdarzenia. Wiązało się to z obecnością armii USA w wielu regionach świata, w których szybki dostęp do infrastruktury medycznej zlokalizowanej na terenie Stanów Zjednoczonych był po prostu niemożliwy. Znacznie łatwiej jest też przetransportować rannych żołnierzy na odległość kilkudziesięciu, czy nawet kilkuset kilometrów, niż wysłać w lotniczą podróż do szpitala oddalonego o kilka tysięcy kilometrów. Tak zrodził się wcale nie nowy pomysł stworzenia pływających szpitali, zdolnych do operowania niemal we wszystkich regionach naszego globu. Pomysł nie był nowy, ponieważ okręty szpitalne wykorzystywano już podczas I i II Wojny Światowej. Nawet Polska podczas konfliktu w Zatoce Perskiej zdecydowała się, aby okręt "ORP Wodnik" pełnił funkcję pływającego szpitala. Konstrukcja Amerykanów wyróżnia się
jednak wyposażeniem i możliwościami - to największe mobilne szpitale na świecie, których możliwości przekraczają wiele szpitali zlokalizowanych nawet w centrach polskich miast.

USNS Mercy oraz USNS Comfrot są okrętami powstałymi z zupełnie innych konstrukcji. Nie zostały zbudowane jako nowoprojektowane jednostki, ale były wynikiem przerobienia potężnych zbiornikowców. Dzięki swoimi rozmiarom są w stanie na swoich pokładach pomieścić aż 1000 pacjentów! Ich personel stanowi nawet 950 osób personelu medycznego, wliczając w to lekarzy, diagnostów, pielęgniarki, personel administracyjny i techniczny.

5 / 15

Wspaniałe zdjęcia amerykańskiej marynarki wojennej: 6 z 16

Obraz
© U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 3rd Class Christian Senyk/Released

Morze Japońskie - pojazdy szturmowe należące do 31-ej jednostki ekspedycyjnej (31st MEU) wyruszają z okrętu desantowego USS Ashland (klasa Whidbey Island). Ciekawostka: 19 sierpnia 2005 roku USS Ashland oraz USS Kearsarge miały zostać zaatakowane przez rakiety Katyusha podczas postoju w jordańskim porcie Aqaba. Pociski nie trafiły w okręty, jednak jeden z żołnierzy zginął a dwóch zostało ciężko rannych w związku z wybuchem dwóch rakiet w pobliskim doku. Trzecia rakieta trafiła, choć nie eksplodowała, w taksówkę w pobliżu lotniska Eilat w Izraelu. Odpowiedzialność za tę operację wzięła powiązana z Al-Kaidą organizacja Adbullah Azzam Shaheed Brigade. Poniżej zdjęcie wykonane w momencie wystrzelenia pocisków.

Obraz
© (fot. Wikimedia Commons)
6 / 15

Wspaniałe zdjęcia amerykańskiej marynarki wojennej: 7 z 16

Obraz
© U.S. Navy photo by Lt. David Levy/Released

Okinawa, Japonia - marzec 2015. Okręt desantowy typu Wasp USS Bonhomme Richard (LHD 6, po lewej) oraz transportowiec USS Green Bay (LPD 20, po prawej) zacumowane przy White Beach Naval Facility. Obie jednostki należą do Bonhomme Richard Amphibious Ready Group i są odpowiedzialne za bezpieczeństwo i stabilizację w regionie Pacyfiku w Azji.

7 / 15

Wspaniałe zdjęcia amerykańskiej marynarki wojennej: 8 z 16

Obraz
© U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 2nd Class Ryan J. Mayes/Released

Bremerton (Waszyngton, USA). To fantastyczne zdjęcie przedstawia lotniskowca USS Nimitz (CVN 68) cumującego w swoim nowym porcie marynarki Kitsap Bremerton. Okręt jest w trakcie przygotowań do konserwacji i modernizacji.

Ciekawostka: Okręt USS Nimitz wystąpił w filmie "Jeszcze raz Pearl Harbor" z 1980 roku z Martinem Sheenem i Kirkiem Douglasem w rolach głównych. Akcja filmu praktycznie cały czas dzieje się na tym lotniskowcu.

8 / 15

Wspaniałe zdjęcia amerykańskiej marynarki wojennej: 9 z 16

Obraz
© U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 2nd Class Abe McNatt/Released

USS George H. W. Bush na rozpalonych zachodem słońca wodach Zatoki Adeńskiej (między Jemenem a Somalią). Jednostka wraca do bazy marynarki w Norfolk po uczestnictwie w działaniach w Iraku i Syrii.

Okręt jest dziesiątym i ostatnim typu Nimitz. Lotniskowiec z napędem atomowym został zamówiony w styczniu 2001 roku. Pięc lat później odbyła się ceremonia wodowania aby na początku 2009 roku jednostka mogła wejśc do służby. USS George H. W. Bush uzbrojony jest w 3 wytrzutnie RIM-7 Sea Sparrow i 3 zestawy przeciwrakietowe Vulcan Phalanx 20 mm. Na lotniczym wyposażeniu znajduje się 90 samolotów.

9 / 15

Wspaniałe zdjęcia amerykańskiej marynarki wojennej: 10 z 16

Obraz
© U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 1st Class Brian P. Biller/Released

Zdjęcie wykonano w San Diego. Ta baza morska marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych jest częścią CNR Southwest (Commander Navy Region Southwest) i znajduje się w Kaliforni. Bazy składające się na CNR Southwest w całości są najnowocześniejszą grupą spośród wszystkich baz US Navy. Teren jest także nazywany _ 32nd Street Naval Station _ i jest największym tego typu - składa się na niego 13 pirsów, a wszystko zajmuje 977 akrów lądowych i (prawie 4 km kw.) oraz 326 akrów przestrzeni wodnej (ok. 1,30 km kw.).

Na fotografii nowo oddany okręt USS America (LHA 6) przepływa przez most Coronado, przybywając do macierzystego portu w San Diego. Klasa America zastępuje okręty desantowe klasy Tarawa, m.in. USS Peleliu (LHA-5). Okręt jest w służbie stosunkowo krótki czas bo od 2014 roku.

10 / 15

Wspaniałe zdjęcia amerykańskiej marynarki wojennej: 11 z 16

Obraz
© U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist Seaman Apprentice Theodore Quintana/Released

Członkowie SEAL (siły specjalne amerykańskiej marynarki - United States Navy Sea, Air and Land) podczas 2014 Navy Employer Recognition Event.

Siły SEAL powstały na polecenie prezydenta Johna F. Kennedy'ego i brały udział w każdym większym amerykańskim konflikcie od czasu wojny wietnamskiej. Są elitarnymi oddziałami Sił Operacji Specjalnych Marynarki USA, którym powierzono zadania takie jak: zagraniczna obrona wewnętrzna, działania bezpośrednie, kontrterroryzm czy zwiad specjalny.

11 / 15

Wspaniałe zdjęcia amerykańskiej marynarki wojennej: 12 z 16

Obraz
© U.S. Navy photo by Lt. Cmdr. Scott "Smoke" Moak/Released

Rota, Hiszpania. Członkowie ósmej, mobilnej jednostki bojowej wraz z hiszpańskimi siłami specjalnymi przeprowadzili udane szkolenie powietrzne.

Rota położona jest na południu Hiszpanii, niedaleko Gibraltaru. Na zdjęciu widoczna jest północna cześć tego leżącego na brzegu Oceanu Atlantyckiego miasta.

12 / 15

Wspaniałe zdjęcia amerykańskiej marynarki wojennej: 13 z 16

Obraz
© flickr / US Navy Official / CC

Norfolk. E-2D Hawkeye to pokładowy samolot wczesnego ostrzegania. Konstrukcję opracowano na zlecenie marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych przez zakłady Grummana - jedną z wiodących wytwórni samolotów w USA.

Obecnie w każdym skrzydle powietrznym lotniskowców (CVW) znajduje się eskadra składająca się z takich maszyn. Model E-2D ma - w stosunku do poprzedników - zupełnie nową awionikę, ulepszone silniki, nowy "szklany kokpit" i możliwość do tankowania w locie.

13 / 15

Wspaniałe zdjęcia amerykańskiej marynarki wojennej: 14 z 16

Obraz
© U.S. Navy photo by Mass Communication 2nd Class Salt Cebe/Released

Odrywając się od amerykańskich obiektów wojskowych, oto jedno z prawdopodobnie najbardziej rozczulających zdjęć.

Mayport, Floryda - technik trzeciej klasy, Spencer Greer, wita się ze swoją żoną po powrocie fregaty rakietowej USS Simpson (FFG 56) po sześciomiesięcznej misji.

Tego typu sceny są nieodłącznym elementem niemal każdej fabularnej produkcji poruszającej tematy wojenne.

14 / 15

Wspaniałe zdjęcia amerykańskiej marynarki wojennej: 15 z 16

Obraz
© U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 2nd Class David Hooper/Released

Oto kolejny kadr z pobliża bazy w San Diego. USS Colorado (LCS-4) to tzw. littoral combat ship (LCS). Klasa to skupia jednostki amerykańskiego programu i serii stosunkowo niewielkich oraz relatywnie tanich okrętów walki przybrzeżnej, których zastosowanie bojowe opiera się na wykorzystaniu przystosowanych do konkretnych rodzajów misji modułowych pakietów wyposażenia "plug-and-fight". Sam zaś okręt niewyposażony w moduły, nazywany jest jedynie "Sea frame" - okrętem szkieletowym.

15 / 15

Wspaniałe zdjęcia amerykańskiej marynarki wojennej: 16 z 16

Obraz
© U.S. Navy photo by Paul Farley/Released

To już ostatnie zdjęcie w naszej galerii.

Souda Bay, Grecja. USNS Spearhead (JHSV 1) dopływa do Souda Bay na zaplanowaną wizytę. Jest to pierwszy okręt klasy Spearhead, element programu stoczniowego mającego zapewnić platformę przeznaczoną do obsługi członków Departamentu Marynarki Wojennej i Departamentu Armii. Wspólny program JHSV obejmuje statki, które na płytkich wodach są w stanie szybko przetransportować ładunek. Okręt będzie osiągać prędkość 65-83 km/h i pozwoli na prędkie rozmieszczenie sił specjalnych i materiałów eksploatacyjnych.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (117)