Fałszywe aplikacje w Google Play - jak się przed nimi ustrzec?

Fałszywe aplikacje w Google Play - jak się przed nimi ustrzec?

Fałszywe aplikacje w Google Play - jak się przed nimi ustrzec?
Źródło zdjęć: © Eset
30.07.2016 10:40, aktualizacja: 30.07.2016 14:59

W oficjalnym sklepie z aplikacjami dla Androida (Google Play) znaleziono kolejne fałszywe aplikacje, które m.in. mają obiecywać zwiększenie liczby znajomych w mediach społecznościowych

Wspomniane aplikacje obiecywały m.in. możliwość bezpłatnego dodania nawet pół miliona nowych znajomych do swojego profilu na Facebooku oraz pozyskanie podobnej liczby lajków. W rzeczywistości głównym celem aplikacji było zapisanie użytkownika na płatne usługi SMS, uzyskanie jego zgody na otrzymywanie mailingów, wyświetlenie mu reklam lub pozyskanie jego danych osobowych.

Każda z aplikacji działała w podobny sposób. Po jej uruchomieniu, użytkownik był proszony o zaznaczenie na wyświetlonej liście, modelu swojego urządzenia mobilnego oraz wybranie liczby znajomych, których chciałby pozyskać. Po kliknięciu przycisku "zacznij generować", użytkownik miał wrażenie, jakby przechodził do kolejnego etapu weryfikacji danych. Jednak wyświetlany formularz w rzeczywistości służył do pozyskania danych i zgody na zapisanie się do niechcianego newslettera lub aktywacji usługi SMS Premium. Ta druga opcja oznaczała dla użytkownika dodatkową pozycję na rachunku - tygodniowa subskrypcja serwisu SMS kosztowała prawie 5 euro.

Wszystkie aplikacje miały dużo niskich ocen i wiele negatywnych komentarzy. Mimo to, niemal milion użytkowników zainstalowało je na swoich urządzeniach mobilnych. Jak nie wpaść w podobną pułapkę? Oto, co radzi Kamil Sadkowski, ekspert z krakowskiego laboratorium antywirusowego firmy Eset:
- Sprawdzaj opinie i oceny użytkowników nt. danej aplikacji. Skup się na tych negatywnych - często pochodzą od prawdziwych użytkowników, którzy opisują w nich szkodliwe działanie aplikacji.
- Kieruj się zasadą "to zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe" - jeśli aplikacja oferuje zdobycie dla ciebie pół miliona fanów w zamian za jedno kliknięcie, lepiej zrezygnuj z jej instalacji.
- Pomyśl dwa razy, zanim podasz w aplikacji swoje prywatne dane lub wyrazisz zgodę na włączenie dodatkowych usług, np. SMS Premium.
- Skorzystaj z jednej z aplikacji zabezpieczających, która ochroni twoje urządzenie przed wirusami czy wyłudzeniem danych.

słk

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)