ycipk-45ykdt

Facebook wyda ponad miliard dolarów na swą pierwszą serwerownię w Azji

Korzystasz z Facebooka, Instagrama lub WhatsAppa? Teraz twoje dane będą przechowywane także w Singapurze.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Facebook w ciągu 4 lat wybuduje serwerownię w Singapurze
Facebook w ciągu 4 lat wybuduje serwerownię w Singapurze (Facebook.com)
ycipk-45ykdt

Będzie to pierwsza serwerownia Facebooka na tym kontynencie. Za 1,4 mld dol. firma wybuduje jedenastopiętrowy budynek w Singapurze. Będą tam przechowywane dane części z ponad dwóch miliardów internautów zarejestrowanych na portalu, ale i informacje o użytkownikach innych należących do FB usług - Instagrama i WhatsAppa.

Dane te przepływają pomiędzy wszystkimi serwerowniami Facebooka w zaszyfrowanej i zdefragmentowanej formie. Konkretny plik - np. zawierający tzw. logi, zaszyfrowane fragmenty rozmów na Messengerze - może być podzielony na setki mniejszych części. Są one "porozrzucane" po całym świecie po to, by niemożliwe było ich wykradnięcie przez cyberprzestępców i by ewentualna awaria części serwerów nie odcięła internautów od portalu.

Facebook w Singapurze

Dlaczego Singapur? W oficjalnym komunikacie portal wymienia zalety tego kraju: solidna infrastruktura bogato obłożona światłowodami, przyjazne otoczenie i przepisy dla biznesu upraszczające zawieranie kontraktów czy stawianie budynków oraz rekomendacja Banku Światowego, który uznał Singapur za najlepszy kraj do robienia biznesu w Azji.

ycipk-45ykdt

Serwerownia będzie miała powierzchnię 170 tys. mkw i będzie w 100 proc. opierała się na energii odnawialnej. Budynek ma korzystać ze specjalnych systemów chłodzenia wody, które zmniejszają jej zużycie nawet o 20 proc. Sama energia ma być pozyskiwana właśnie dzięki wodzie i Słońcu. To zresztą jest jeden z długoterminowych priorytetów Facebooka – by wszystkie jego siedziby i serwerownie stały się w stu procentach "eko".

Będzie to 15. data center Facebooka. Jedno z nich znajduje się w szwedzkiej Lulei, pozostałe - w Stanach Zjednoczonych. Ponadto w trakcie budowy są serwerownie w duńskim Odense i w Los Lunas w stanie Nowy Meksyk w USA. Singapurska serwerownia ma być gotowa do końca 2022 roku.

Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-45ykdt

ycipk-45ykdt
ycipk-45ykdt