Facebook wyda ponad miliard dolarów na swą pierwszą serwerownię w Azji

Facebook wyda ponad miliard dolarów na swą pierwszą serwerownię w Azji
Źródło zdjęć: © Facebook.com

06.09.2018 13:05, aktual.: 06.09.2018 14:12

Korzystasz z Facebooka, Instagrama lub WhatsAppa? Teraz twoje dane będą przechowywane także w Singapurze.

Będzie to pierwsza serwerownia Facebooka na tym kontynencie. Za 1,4 mld dol. firma wybuduje jedenastopiętrowy budynek w Singapurze. Będą tam przechowywane dane części z ponad dwóch miliardów internautów zarejestrowanych na portalu, ale i informacje o użytkownikach innych należących do FB usług - Instagrama i WhatsAppa.

Dane te przepływają pomiędzy wszystkimi serwerowniami Facebooka w zaszyfrowanej i zdefragmentowanej formie. Konkretny plik - np. zawierający tzw. logi, zaszyfrowane fragmenty rozmów na Messengerze - może być podzielony na setki mniejszych części. Są one "porozrzucane" po całym świecie po to, by niemożliwe było ich wykradnięcie przez cyberprzestępców i by ewentualna awaria części serwerów nie odcięła internautów od portalu.

Facebook w Singapurze

Dlaczego Singapur? W oficjalnym komunikacie portal wymienia zalety tego kraju: solidna infrastruktura bogato obłożona światłowodami, przyjazne otoczenie i przepisy dla biznesu upraszczające zawieranie kontraktów czy stawianie budynków oraz rekomendacja Banku Światowego, który uznał Singapur za najlepszy kraj do robienia biznesu w Azji.

Serwerownia będzie miała powierzchnię 170 tys. mkw i będzie w 100 proc. opierała się na energii odnawialnej. Budynek ma korzystać ze specjalnych systemów chłodzenia wody, które zmniejszają jej zużycie nawet o 20 proc. Sama energia ma być pozyskiwana właśnie dzięki wodzie i Słońcu. To zresztą jest jeden z długoterminowych priorytetów Facebooka – by wszystkie jego siedziby i serwerownie stały się w stu procentach "eko".

Będzie to 15. data center Facebooka. Jedno z nich znajduje się w szwedzkiej Lulei, pozostałe - w Stanach Zjednoczonych. Ponadto w trakcie budowy są serwerownie w duńskim Odense i w Los Lunas w stanie Nowy Meksyk w USA. Singapurska serwerownia ma być gotowa do końca 2022 roku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)