Facebook: moderatorzy nie działają tak, jak powinni. Pokazała to ukryta kamera

Facebook: moderatorzy nie działają tak, jak powinni. Pokazała to ukryta kamera

Facebook: moderatorzy nie działają tak, jak powinni. Pokazała to ukryta kamera
Źródło zdjęć: © East News | Saul Loeb
Adam Bednarek
19.07.2018 15:37, aktualizacja: 19.07.2018 16:14

Dziennikarz śledczy brytyjskiego kanału "Channel 4" dowiódł, że moderatorom Facebooka każe się przymykać oko na pewne kwestie, które tak naprawdę powinny zostać z serwisu skasowane. Chodzi tu m.in. o fake newsy czy dzieci poniżej 13. roku życia.

Dziennikarz śledczy "Channel 4" zatrudnił się jako moderator w siedzibie Facebooka w Dublinie. Z opublikowanego reportażu wynika, że pracownicy już na szkoleniach są instruowani, by jedne treści kasować, a na inne przymykać oko. Taryfę ulgową stosuje się np. dla ugrupowań prawicowych. Brzmi to absurdalnie, biorąc pod uwagę fakt, że Facebook niedawno wdrożył nowy, bardzo surowy regulamin, w którym wyraźnie zaznaczono, że w serwisie nie ma miejsca na agresywne wpisy czy manipulację.

Szczególnie szokujący może wydawać się fakt, że moderatorzy mają odpuszczać kasowanie kont użytkowników, których zdjęcia w awatarach sugerują, że mają mniej niż 13 lat. Czyli nie spełniają podstawowego warunku wiekowego przy rejestracji konta. Możemy się domyślać dlaczego tak się dzieje. Facebook już dzisiaj ma problem z odpływem młodszych użytkowników, więc nie chce sam się ich pozbawiać.

Z tego samego powodu mniej surowo traktowane są treści zawierające manipulację czy łamiące postanowienia regulaminu. Zasady zasadami, ale czymś trzeba użytkowników przyciągać i zarabiać. Biznes to biznes - a przecież to jest główny cel Facebooka.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)