Facebook Messenger testuje szyfrowanie wiadomości

Facebook Messenger testuje szyfrowanie wiadomości

Facebook Messenger testuje szyfrowanie wiadomości
Źródło zdjęć: © Facebook.com
11.07.2016 09:59, aktualizacja: 11.07.2016 17:08

Gigant społecznościowy poinformował o rozpoczęciu testów pełnego szyfrowania komunikacji w aplikacji Messenger

"Funkcja tzw. tajnych rozmów zostanie na razie aktywowana wyłącznie u wybranych użytkowników oraz z ograniczeniami. Planujemy udostępnienie tej innowacji na szerszą skalę przed końcem lata. Okres testów wykorzystamy na zgromadzenie informacji dotyczących działania nowego narzędzia i zebranie opinii użytkowników" - informuje Facebook na oficjalnym blogu.

Przedstawiciel firmy w rozmowie z Forbesem przyznał, że portal nie ma jeszcze strategii co do masowej implementacji narzędzia wśród 90. mln użytkowników. Najbliższe miesiące mają dostarczyć danych na temat funkcjonowania różnych jego wariantów, co pozwoli dobrać właściwą wersję, która zostanie udostępniona jeszcze w tym roku.

Testowa wersja narzędzia posiada liczne ograniczenia - obsługuje maksymalnie jedno urządzenie przypisane do użytkownika, nie pozwala też na przesyłanie obrazów GIF oraz filmów.

Obraz
© (fot. Facebook)

Facebook zaprojektował narzędzie w oparciu o protokół szyfrujący opracowany przez Whisper Systems na potrzeby komunikatora Signal, który jest oceniany przez ekspertów jako najbezpieczniejsza aplikacja tego typu dostępna na rynku.

- Jedynym w pełni godnym polecenia programem do bezpiecznych rozmów i wiadomości tekstowych jest Signal. Program jest darmowy, oparty na otwartym kodzie z audytami oprogramowania wykonywanymi przez największe autorytety kryptografii - przekonuje prof. Dariusz Jemielniak z Akademii Leona Koźmińskiego.

"_ Facebook korzysta z otwartych bibliotek stworzonych na potrzeby komunikatora Signal. Poddaliśmy tę implementację weryfikacji, która wypadła pomyślnie. Obecna wersja nie wprowadza co prawda automatycznego szyfrowania, jak czyni to np. WhatsApp, jednak decyzję o stworzeniu narzędzia oceniamy jako krok we właściwym kierunku _" - czytamy w oświadczeniu Open Whisper Systems.

Redaktorzy_ The Verge _ zwracają uwagę na to, że zaprezentowana wersja Secret Conversations wymaga od użytkownika ręcznego aktywowania szyfrowania, co doprowadzi do zignorowania tego dodatkowego zabezpieczenia przez dużą część z nich. W opinii redaktorów serwisu należy ocenić ten kierunek jako ukłon w stronę władz oraz służb bezpieczeństwa. Według danych z kwietnia 201. r. z aplikacji Messenger korzysta regularnie 900 mln użytkowników. Należący do Facebooka WhatsApp oraz komunikator portalu obsługują każdego dnia 60 mld wiadomości.

(PAP)

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)