Facebook: groźny wirus podszywa się pod znajomych

Facebook: groźny wirus podszywa się pod znajomych
Źródło zdjęć: © Franco Bouly / CC

27.06.2016 09:42, aktual.: 27.06.2016 12:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Najpierw dostajesz powiadomienie, że ktoś oznaczył Cię na Facebooku, później jest już za późno. Złośliwe oprogramowanie pobiera się na komputer i szyfruje dane na dysku. Jedynym ratunkiem jest sowity okup dla hakerów.

Jak podaje serwis niebezpiecznik.pl, powołując się na doniesienia swoich użytkowników, w naszej części świata grasuje bardzo niebezpieczny wirus, który potrafi skutecznie zaszyfrować dane rozprzestrzenia się w bardzo podstępny sposób. Złośliwe oprogramowanie podszywa się pod znajomych i rozsyła powiadomienia o oznaczeniu atakowanej osoby w komentarzu. Później po kilku zaledwie kliknięciach komputer jest zainfekowany. Na domiar złego większość programów antywirusowych nie widzi zagrożenia na komputerze.

Blokowanie danych na dysku nie jest jedynym działaniem wirusa. Jak podaje niebezpiecznik.pl, szyfrowanie danych i rozsyłanie powiadomień o oznaczeniu w poście, to nie jedyna działalność wirusa na Facebooku. Program potrafi bowiem rozsyłać również fałszywe wiadomości za pomocą Messengera oraz publikować posty na tablicy osoby, która padła ofiarą podstępnego programu. Wszystkie linki, które rozsyła wirus prowadzą do zainfekowanego pliku.

Na szczęście prócz automatycznym pobraniem pliku, który znajduje się w domenie Google Docs, na zarażenie komputera musimy sobie zasłużyć. Jak podaje niebezpiecznik.pl, aby wirus rozprzestrzenił się na naszym dysku, nie dość, że zarażony link kieruje nas na zewnątrz Facebooka, to jeszcze sami musimy zainstalować pobrany plik.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także