Facebook giełdą samochodową przyszłości?

Facebook giełdą samochodową przyszłości?

Facebook giełdą samochodową przyszłości?
Źródło zdjęć: © marcopako / flickr.com / CC
12.07.2013 11:00, aktualizacja: 16.07.2013 10:23

Czy Facebook ma szansę stać się jednym z najefektywniejszych narzędzi sprzedaży samochodów? Analiza McCann Worldgroup pokazuje, że tak. W tym roku na dyktującym trendy amerykańskim rynku motoryzacyjnym osoby, szukające samochodu używały do tego social mediów częściej niż kiedykolwiek w historii.

– _ Analizy McCann Worldgroup pokazują, że także w Polsce social media zaczynają odgrywać coraz większą rolę na rynku motoryzacyjnym. Facebook staje się niekwestionowanym źródłem informacji i konsumenckich opinii o samochodach, ale także potężnym narzędziem w rękach marketerów. Dzięki odpowiedniemu targetowaniu jest on w stanie zebrać unikalną wiedzę na temat naszych upodobań i pasji, a do tych niewątpliwie należą samochody. Informacje te umiejętnie wykorzystane pozwalają takim gigantom, jak np. General Motors, Mercedes, Toyota, Renault, czy nawet luksusowy Bentley, docierać do swoich potencjalnych klientów za pomocą wyłącznie jednego portalu społecznościowego. Facebook to doskonała platforma, zarówno dla marek masowych, jak i luksusowych. W dobie kryzysu rynek motoryzacyjny musi szukać coraz ciekawszych sposobów dotarcia do nowych klientów. A aplikacje mobilne i przyciągające uwagę, niestandardowe działania w sieci, świetnie się do tego nadają _ –. powiedział Wojciech Borowski, CEO McCANN Worldgroup.

- 4. proc. konsumentów szukało dealera swojego wymarzonego auta na Facebooku, z czego 67 proc. robiło to za pomocą urządzeń mobilnych.
- Co ciekawe, aż 5. proc. badanych zadeklarowało, że bardziej ufa opinii wyrażonej przez swojego znajomego na Facebooku niż na każdej innej stronie internetowej.

- 2. proc. osób, które kupuje samochody, „klika” na ich reklamy na Facebooku. Liczba tych kliknięć wzrosła od października 2012 roku do kwietnia 2013 ponad dwukrotnie - z 16 do 39 proc.

Równocześnie sam internet odgrywa coraz ważniejszą rolę w procesie kupna auta. Większość nabywców samochodów (8. proc.) uważa, że przeglądanie stron internetowych jest dla nich pomocne. 1/4 z nich uważa witryny za najbardziej przydatne narzędzie w procesie podejmowania decyzji zakupowej, 15 proc. osób uważa za nie internetowe strony dealerów. Co istotne, aż 81 proc. osób kupujących samochody, które wchodziło na strony motoryzacyjne, przy podejmowaniu decyzji o kupnie korzystało z rankingów znajdujących się na tych stronach.

Badanie pokazuje także, że z roku na rok wzrasta liczba konsumentów, którzy do kupna samochodu używają stron internetowych, Facebooka oraz urządzeń mobilnych.

Badanie zostało przeprowadzone w USA, w maju 201. roku na ponad 2000 osobach, które w ostatnich 6 miesiącach kupowały samochód oraz w 650 punktach dealerskich.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)