Facebook: Algorytm oznaczył cebulę jako "nadmiernie zseksualizowaną"

Facebook uznał zdjęcie cebuli za niestosowaną treść
Facebook uznał zdjęcie cebuli za niestosowaną treść
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Modzelewska

07.10.2020 18:51, aktual.: 01.03.2022 14:06

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Facebook wykorzystuje algorytmy, które automatycznie wykrywają nagość oraz drastyczne treści. Jak się okazuje, rozwiązanie nie zawsze działa poprawnie. Algorytm za treść "nadmiernie zseksualizowaną" uznał zdjęcie przedstawiające cebulę.

Jak donosi portal CBC, Facebook uznał cebulę od Gaze Seed Company za zbyt seksowną, aby jej nieocenzurowane zdjęcie zostało zamieszczone w sieci. Firma chciała wykorzystać fotografię przedstawiającą kilka cebul ułożonych w koszyku do reklamowania swoich nasion. Z pozoru nieszkodliwe zdjęcie zostało jednak wyblurowane przez algorytm, który jak widać nie zawsze działa poprawnie.

Facebook: Zabawna pomyłka

 Zabawny błąd rodzi poważne pytanie – czy sztuczna inteligencja jest w stanie skutecznie wykrywać wszystkie nieodpowiednie treści, które trafiają na Facebooka? Wydaje się, że wymaga jeszcze dopracowania, chociaż Facebook twierdzi, że opis "wyjątkowo słodka, łagodna i duża" nie wyjaśniał, do czego tak naprawdę się odnosi.

- Niedawno dostaliśmy powiadomienie, że jest to "nadmiernie zseksualizowany obraz", który musieli usunąć z witryny - powiedział w rozmowie z CBC, menedżer Gaze, Jackson McLean. Dodał, że ułożenie warzyw oraz ich okrągły kształt mógł zmylić algorytm, który zidentyfikował cebulę jako nagie części kobiecego ciała.

McLean uważa całą sytuację za zabawną. Jego zdaniem trzeba mieć naprawdę dużą wyobraźnię i kreatywność, aby uznać cebulę za coś seksualnego, bo trudno ją pomylić z czymkolwiek innym.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (63)