F-35 trafią do Polski później niż zakładano. Pentagon opóźnia produkcję myśliwców

F‑35 trafią do Polski później niż zakładano. Pentagon opóźnia produkcję myśliwców

F-35 trafią do Polski później niż zakładano. Pentagon opóźnia produkcję myśliwców
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
22.10.2019 13:20

Decyzja Pentagonu na temat pełnej i komercyjnej produkcji myśliwców F-35 początkowo miała zapaść w grudniu. Jak informuje Reuters, sprawa może zostać znacznie opóźniona. Przypomnijmy, że samoloty trafią do Polski za ponad 25 miliardów złotych.

We wrześniu 2019 roku, Amerykański Departament Stanu zatwierdził sprzedaż Polsce 32 najnowszych samolotów wojskowych F-35 na kwotę 6,5 mld dolarów (ponad 25 mld zł). Decyzja o produkcji myśliwców miała zapaść w USA w grudniu. Ellen Lord, szefowa działu zakupów w Pentagonie, poinformowała, że podpisała raport odraczający decyzję w tej sprawie o nawet 13 miesięcy.

Jak informuje Reuters, do opóźnień przyczyniły się problemy związane ze zintegrowaniem systemu szkoleniowego na myśliwce. Chodzi m.in. o symulatory treningowe dla przyszłych pilotów maszyn.

- Postęp nad włączeniem F-35 do wspólnego środowiska symulacyjnego nie jest tak szybki, jakbyśmy tego oczekiwali - powiedziała Ellen Lord.

Wspólne środowisko symulacyjne (ang. Joint Simulation Environment) to rządowa agencja, która zajmuje się w swoich obiektach testowaniem i symulacjami, które mają być kluczowym dodatkiem do testów w warunkach bojowych.

Lockheed Martin, który odpowiada za produkcję F-35 zapowiada, że firma jest gotowa do produkcji i spełnienia wymagań zamawiających.

F-35 trafią do Polski

Przypomnijmy, że na początku września tego roku, Stany Zjednoczone zatwierdziły sprzedaż Polsce myśliwców F-35. Jest to najnowocześniejsza tego typu konstrukcja, jaką obecnie dysponują amerykańskie siły zbrojne.

Cena jaką Polska musi zapłacić za myśliwce nie jest niska. 32 samoloty mają kosztować około 6,5 mld dolarów, a więc ponad 25 miliardów złotych. Minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, studzi emocje i tłumaczy, że myśliwce są niezbędne dla polskich sił powietrznych, a podana cena jest ceną maksymalną.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)