F-16 nad Warszawą. Mieszkańców stolicy czekał niezwykły widok

F‑16 nad Warszawą. Mieszkańców stolicy czekał niezwykły widok

F-16 nad Warszawą. Mieszkańców stolicy czekał niezwykły widok
Źródło zdjęć: © Getty Images | Ethan Miller
Adam Gaafar
12.08.2021 17:21

W czwartek nad Warszawą przeleciały dwa samoloty należące do Wojska Polskiego. Mieszkańcy stolicy relacjonują w mediach społecznościowych, że widzieli na niebie m.in. amerykański myśliwiec F-16.

Wpisy dotyczące przelotu samolotów pojawiły się w serwisie Twitter wczesnym popołudniem. Jak dowiedzieliśmy się od rzecznika Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, maszyny, które pojawiły się nad Warszawą, to myśliwiec F-16 oraz samolot szkolno-treningowy M-346 Bielik. Ich obecność była związana z treningiem przed uroczystymi obchodami Święta Wojska Polskiego, które odbędą się w ten weekend. 

F-16 nad Polską

Warto przypomnieć, że na początku sierpnia nad Polską można było zobaczyć sześć F-16, które wcześniej stacjonowały w bazie lotniczej Spangdahlem w Niemczech. Maszyny przyleciały do 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku.

Przez dwa tygodnie polscy piloci wspólnie z Amerykanami z 480 Eskadry Myśliwców ze Spangdahlem mają prowadzić wspólne ćwiczenia Aviation Detachment Rotation. Są to regularne rozmieszczenia jednostek z obszaru Sił Powietrznych USA w Europie i Afryce. Szkolenia mają na celu rozwijanie współpracy oraz zwiększanie spójności działań.

Uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego

W ramach obchodów Święta Wojska Polskiego odbędzie się 30 pikników w całej Polsce. 14 i 15 sierpnia będzie można zobaczyć m.in. pokazy sprzętu, koncerty orkiestr wojskowych oraz pokazy lotnicze. Na piknikach przewidziano także mobilne punkty szczepień oraz strefy zabaw dla dzieci. Główne uroczystości odbędą się w najbliższą niedzielę przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Wojsko Polskie podało w oficjalnym komunikacie, że ze względu na wciąż istniejące zagrożenie pandemiczne, tegoroczne obchody będą rozciągnięte w czasie i przestrzeni, m.in. po to, by nie gromadzić tłumów.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (72)