Europejska biblioteka interaktywna już otwarta

Europeana to największa multimedialna biblioteka w Europie. Od dziś internauci z całego świata mają otwarty dostęp do ponad dwóch milionów książek, fotografii, obrazów i archiwalnych dokumentów. Komisja Europejska zapowiada, że to dopiero początek.

Europejska biblioteka interaktywna już otwarta

Ponad 10 milionów wejść w ciągu jednej godziny. Dwa miliony unikatowych materiałów zebranych w jednym miejscu - wszystko za darmo i dostępne od zaraz. Największa europejska cyfrowa biblioteka właśnie rozpoczęła swoja działalność. Wystarczy wejść na stronę www.europeana.eu i do woli korzystać z dobrodziejstw kultury.

Zbiory Europeana pochodzą z prawie tysiąca bibliotek i muzeów 27 państw Unii Europejskiej. Dzięki temu są dostępne we wszystkich językach obowiązujących w UE. Ze strony Polski największe zbiory ofiarowała Biblioteka Narodowa.

"_ Europeana oferuje podróż przez czas, przez granice, w nowe pomysły i ideały. Co więcej, będzie łączyć ludzi i ich historie poprzez interaktywne strony _" - powiedziała Viviane Reding, unijna komisarz Społeczeństwa Informacyjnego UE.

Już teraz można obejrzeć niewiarygodną kolekcję prawie 500 dzieł Picassa, rękopisy Mozarta, Beethovena i Chopina a nawet angielską "Wielką Kartę Swobód". Jest to wyjątkowa propozycja dla wszystkich zainteresowanych kulturą, filmem, sztuką, czy filozofią.

Europeana jest poważną konkurencją dla firmy Google, która od 2004 roku prowadzi również darmową bibliotekę. Według koncernu, w zasobach wyszukiwarki "Google Book Search" można odnaleźć blisko 7 mln utworów. Liczba ta jednak nie robi wielkiego wrażenia na dyrektorze europejskiego biblioteki.

"J_ eśli pójdziesz do Google, nie zawsze wiesz co dostaniesz. U nas jest inaczej. Instytucje kulturalne, z których korzystamy, istnieją już przez setki lat _" - powiedział Jill Cousins, dyrektor Europeana.

Biblioteka Europeana planuje do 2010 roku zaoferować zbiór ponad 10 milionów unikatowych pozycji. Ponadto dla użytkowników zostaną stworzone interaktywne społeczności i grupy o wspólnych zainteresowaniach. Ma to być jedyna w swoim rodzaju płaszczyzna wymiany intelektualnej myśli, poglądów i trendów kultury.

Źródło artykułu:idg.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)