Etna wciąż rośnie. Aktywny wulkan zyskał kilkadziesiąt centymetrów

Etna wciąż rośnie. Aktywny wulkan zyskał kilkadziesiąt centymetrów

Etna zyskała kilka centymetrów
Etna zyskała kilka centymetrów
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Modzelewska
11.08.2021 15:45

Włoska agencja monitorująca wulkany poinformowała, że po sześciu miesiącach aktywności Etna, czyli najwyższy aktywny wulkan Europy, urósł. Osiągnął nowy rekord wysokość, który wynosi 3357 metrów.

Zmiany w wysokości Etny zauważyli eksperci z Narodowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii (INGV) po szczegółowych analizach zdjęć satelitarnych. W wydanym przez jednostkę oświadczeniu można przeczytać, że "południowo-wschodni krater jest teraz znacznie wyższy niż jego "starszy brat", krater północno-wschodni, przez 40 lat niekwestionowany szczyt Etny".

Etna zyskała kilkadziesiąt centymetrów

Wulkan urósł za sprawą około 50 epizodów wyrzucania w powietrze pióropuszów popiołu oraz lawy, do których dochodziło od lutego br. Doprowadziły one do "wyraźnej transformacji konturu" Etny. Poprzedni rekord wysokości został osiągnięty w 1981 roku. Eksperci oszacowali wówczas, że w najwyższym punkcie wulkan mierzy 3350 metrów. Doszło jednak do osunięcia krateru, co sprawiło, że jego wielkość się zmniejszyła. Według pomiarów z 2018 roku wynosiła 3326 metrów.

Wspomniane epizody nie stanowiły zagrożenia dla okolicznych mieszkańców, chociaż jak zaznacza Science Alert, wydobywający się z wulkanu popiół bywał uciążliwy. Władze Sycylii oszacował w lipcu br., że do tej pory uprzątnięto 300 000 ton popiołu, który nie tylko generował zanieczyszczenia (czarny pył osiadał m.in. na budynkach i drogach), ale też niszczył pobliskie uprawy.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)