ESA: Księżyc jak ósmy kontynent. Pierwsza załoga wyruszy tam do końca 2024 roku

ESA: Księżyc jak ósmy kontynent. Pierwsza załoga wyruszy tam do końca 2024 roku

ESA planuje załogową misję na Księżyc
ESA planuje załogową misję na Księżyc
Źródło zdjęć: © Flickr
Michał Prokopowicz
12.10.2020 13:02

ESA finalizuje umowy z firmami zaangażowanymi w powrót ludzi na Księżyc. Pierwsza załoga ma wyruszyć na naszego naturalnego satelitę do końca 2024 roku. - To trudny termin, ale jesteśmy na to gotowi - mówi David Parker, szef działu robotyki w ESA.

Europejska Agencja Kosmiczna ma podpisać kluczowe umowy z firmami zaangażowanymi w powrót ludzi na Księżyc. Szczegóły programu "Gateway" powinny zostać ogłoszone podczas zbliżającego się Narodowego Kongresu Astronautów - informuje "The Guardian".

Gateway ma być stacją kosmiczną, na której będą mieszkać astronauci. To właśnie z niej będą wychodzić, aby badać powierzchnię naszego naturalnego satelity. Placówka badawcza ma działać jak mniejsza Międzynarodowa Stacja Kosmiczna.

- Księżyc jest jak ósmy kontynent. To muzeum astronomiczne, które pochłania historię naszego Układu Słonecznego od ponad 4 miliardów lat. Kiedy wyruszyliśmy tam z Apollo, w zasadzie poszliśmy do muzealnego sklepu z pamiątkami, wzięliśmy kilka z nich i wróciliśmy do domu. Teraz zamierzamy zbadać go wnikliwie - mówi David Parker, szef działu robotyki w Europejskiej Agencji Kosmicznej i kluczowa postać w programie Gateway.

Jednym z głównych celów Gateway jest zbadanie południowego bieguna Księżyca pod kątem obecności tam zamarzniętej wody. Dane zebrane z innych sond sugerują, że istnieje tam lód, a jego odkrycie miałoby kluczowy wpływ na budowę przyszłych baz na Srebrnym Globie.

Pierwsza załoga astronautów ma zostać wysłana na Księżyc do końca 2024 roku. - To trudny termin, ale jesteśmy na to gotowi - mówi David Parker.

Najprawdopodobniej, jednym z członków załogi, która wyruszy zbadać naszego naturalnego satelitę będzie Brytyjczyk Tim Peake. Astronauta, który spędził pół roku na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) okrążającej Ziemię, wyraził już chęć udziału w tym wyjątkowym przedsięwzięciu.

Głównym pojazdem transportującym astronautów na Księżyc będzie statek kosmiczny Orion. W przyszłym roku ma on odbyć swój dziewiczy lot bez załogi na pokładzie projektowanej rakiety Space Launch System.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)