Embargo na nic - Iran używa sprzętu z USA do programu nuklearnego

Irański Instytut Badań Kosmicznych (ARI) twierdzi, że podczas budowy swojego superkomputera korzysta z mikroprocesorów Opteron amerykańskiej firmy Advanced Micro Devices (AMD). To kolejny dowód na to, że embargo handlowe Stanów Zjednoczonych dla Iranu nie ma prawie żadnego realnego wpływu na zaawansowany sprzęt technologiczny, z którego korzysta to państwo.

Embargo na nic - Iran używa sprzętu z USA do programu nuklearnego

16.06.2009 | aktual.: 16.06.2009 16:41

ARI podaje, że do budowy najnowszego superkomputera instytutu używane są m.in. dwurdzeniowe i czterordzeniowe procesory Opteron od AMD. Platforma pracuje na systemach SUSE Linux Enterprise Server 1. oraz Win2003 Enterprise Server (64 bit) i została uruchomiona oferując łącznie 32 rdzenie i 64 GFLOP-ów wydajności. Aktualnie ich liczba wzrosła do 96. Według ARI komputer pracuje z wydajnością 192 GFLOP-ów. Strona nie informuje kiedy rozpoczęto budowę platformy. Pierwsza wzmianka na ten temat pochodzi z roku 2006, następna pojawiła się pod koniec 2008. Można się tylko domyślać, że platforma jest cały czas rozbudowywana.
"Bardzo niepokojący jest fakt, że instytut, który jest ściśle powiązany z rządem i zaangażowany w badania nad bronią atomową oraz pociskami balistycznymi, korzysta w swoich pracach ze sprzętu Stanów Zjednoczonych" - powiedział Valerie Lincy z "Iran Watch", jednostki należącej do organizacji Wisconsin Project on Nuclear Arms Control, która stawia sobie za cel monitorowanie postępów w zakresie nieproliferację broni atomowej.

Rzecznik AMD skomentował sprawę mówiąc, że firma nie ma pojęcia, w jaki sposób układy mogły trafić do Iranu. Dodał, że AMD nigdy nie prowadziło żadnej sprzedaży na ten lub jakikolwiek inny rynek objęty międzynarodowymi sankcjami. AMD oznajmiło również, że na pewno poinformuje odpowiedni departament o sprawie.

ARI w ostatnich miesiącach pokazało również fotografie, na których widać było robotników montujących superkomputer z wykorzystaniem układów Intela. Fotografie szybko znikły jednak z oficjalnej strony.

To nie pierwszy przypadek, w którym Iran chwali się technologią ze Stanów Zjednoczonych. W 200. irańskie laboratorium HPCRC (High Performance Computing Research Center) należące do Amirkabir University of Technology (Teheran) chwaliło się, że wykorzystało Opterony do budowy jednego z największych na Bliskim Wschodzie superkomputerów.

Embargo na nic. Nowe technologie w Iranie to norma

Wydaje się, że pomimo embarga Iran nie ma żadnych problemów z zakupem nowoczesnych rozwiązań rozmaitych firm. Na różnych stronach internetowych znaleźć można oferty skupiające sprzęt większości znanych marek.

Mehdi Noorbaksh, profesor i specjalista w dziedzinie spraw międzynarodowych Uniwersytetu Nauki i Technologii w Harrisburgu, powiedział, że Iran kupuje technologie na czarnym rynku, w tym z Dubaju, Turcji i innych źródeł, prawdopodobnie również z Chin.

Richard Burke, rzecznik amerykańskiego oddziału firmy prawnej White & Case, powiedział, że aktualnie obowiązujące embargo obejmuje całkowity zakaz handlu, wytworów przemysłowych oraz przepływu kapitału do Iranu, za wyjątkiem niewielkich transakcji o charakterze humanitarnym.

Źródło artykułu:idg.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)