Elon Musk zabierze na ISS ponad 5000 zwierząt

Spacex Falcon 9
Spacex Falcon 9
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

28.05.2021 18:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W przyszłym tygodniu na pokład ISS ruszy "arka Noego" - w ramach 22. misji transportowej SpaceX na stację poleci 5128 zwierząt. Większość z nich trudno będzie dostrzec gołym okiem.

Na pokładzie rakiety SpaceX poleci przede wszystkim 5000 niesporczaków. Towarzyszyć im będzie 128 świecących w ciemności mątw. Gdy dotrą na Międzynarodową Stację Kosmiczną, astronauci będą badać, jak zwierzęta znoszą pobyt w kosmosie.

Niesporczaki to jedne z najbardziej wytrzymałych zwierząt na Ziemi. Są w stanie przetrwać w ekstremalnych warunkach, nawet w kosmosie. Przy tym mają nie więcej niż 1 mm długości, więc nawet 5000 osobników nie stanowi dużego ładunku dla rakiety Elona Muska.

Niesporczaki polecą zamrożone na ISS, ale to nie robi na nich wrażenia. Zwierzęta są w stanie przetrwać zarówno ekstremalnie niskie, jak i wyjątkowo wysokie temperatury (powyżej 100 st. Celsjusza). Bez szwanku wychodzą również po napromieniowaniu.

To właśnie niezwykłą wytrzymałość niesporczaków zwróciła uwagę naukowców, którzy zdecydowali się o wysłaniu zwierząt na ISS. Tam podjęte zostaną próby zidentyfikowania genów odpowiedzialnych za odporność niesporczaków nawet w skrajnych warunkach. Ta wiedza może później pomóc przetrwać ludziom loty w kosmos, które będą ciągnąć się latami.

Poza niesporczakami na pokładzie Falcona 9 znajdą się również mątwy Euprymna scolopes. Zwierzęta wykorzystują bioluminescencję do porozumienia się między sobą oraz do ochrony przed drapieżnikami.

Mątwy "świecą w ciemności" dzięki bakteriom i to właśnie im chcą przede wszystkim przyjrzeć się naukowcy. Testy na ISS pozwolą lepiej zrozumieć, jak flora bakteryjna zmienia się w warunkach mikrograwitacji, co również będzie pomocne w przypadku planowaniu misji załogowych.

Start 22. misji transportowej SpaceX został zaplanowany na 3 czerwca, na godz. 19:29 czasu polskiego.

Źródło artykułu:WP Tech
wiadomościnaukakosmos
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (57)
Zobacz także