Elon Musk rozpoczyna sprzedaż nowego systemu magazynowania energii słonecznej

Elon Musk rozpoczyna sprzedaż nowego systemu magazynowania energii słonecznej

Elon Musk rozpoczyna sprzedaż nowego systemu magazynowania energii słonecznej
05.05.2015 13:25

Tesla Motors - amerykańskie przedsiębiorstwo motoryzacyjne - podczas kwietniowej konferencji w Kalifornii przedstawiło nowy system akumulatorów dla domów i firm, który ma sprzyjać rozwojowi czystej i odnawialnej energii.

- Mamy pod ręką reaktor syntezy jądrowej w postaci Słońca na niebie - rozpoczął swój wykład Elon Musk, prezes Tesla Motors. - Energia słoneczna jest najlepszym sposobem na to, by raz na zawsze uniezależnić się od paliw kopalnych i odciąć się od przyszłości, w której przytłoczy nas emisja dwutlenku węgla.

Problemem są tu słabej jakości akumulatory, które nie są w stanie długo magazynować zebranej z paneli słonecznych energii. Tu właśnie z pomocą ma przyjść system Tesla Energy, w skład którego wchodzi Powerwall. Urządzenie to jest montowanym na ścianie akumulatorem litowo-jonowym, który magazynuje zgromadzoną energię w ciągu dnia i oddaje ją następnie niezależnie od stopnia nasłonecznienia czy godziny. W zestawie otrzymujemy też system kontroli termicznej i oprogramowanie. Powerwalle będą dostępne w dwóch opcjach przechowujących 7 i 10 kWh. Ich koszt to odpowiednio 3 oraz 3,5 tysiąca dolarów. Niestety do tego doliczyć należy koszty samych paneli słonecznych i inwertera.

10 kWh to zbyt mało, by mówić o całkowitym zasileniu gospodarstwa domowego. Powerwall ma docelowo zmniejszyć rachunki za energię o około 25 proc. i stanowić źródło awaryjne, zwłaszcza w takich obiektach, które w wyniku złej infrastruktury są często odcinane od prądu. Oprócz rozwiązań dla domu Tesla Motors przygotowało też Powerpacki, czyli znacznie większe Powerwalle o mocy od 500 kWh do 10 MWh. 160 milionów Powerpacków musiałoby stanąć w USA, by kraj przerzucił się w całości na energię odnawialną.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Straciła pracę przez wpis na Facebooku

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)