Elon Musk przerywa milczenie. Za kilka godzin jego startup Neuralink ujawni informacje o interfejsie mózg-komputera

Elon Musk i zespół naukowców z Neuralink już za kilka godzin zdradzą, jakie postępy udało się osiągnąć w pracy nad urządzaniem mającym połączyć ludzki mózg z komputerem.

Elon Musk przerywa milczenie. Za kilka godzin jego startup Neuralink ujawni informacje o interfejsie mózg-komputera
Źródło zdjęć: © East News | AFP/EAST NEWS
Karolina Modzelewska

Elon Musk w 2016 roku ogłosił, że uruchamia kolejną firmę - Neuralink, która skupi się na znalezieniu bezpośredniego połączenia ludzkiego mózgu z komputerem.

Po długiej ciszy startup Neuralink opublikował pierwszy post na Twitterze, w którym zapowiedział, że we wtorek 16 lipca, w trakcie konferencji w San Francisco firma zdradzi, co udało się osiągnąć w trakcie dotychczasowych prac.

Wszystkie bilety na wydarzenie zostały już sprzedane. Będzie ono jednak transmitowane na żywo na oficjalnej stronie startupu. W Polsce transmisja rozpocznie się o 5.00 rano 17 lipca.

Neuralink – jak będzie działał interfejs?

Elon Musk jest zdania, że ludzkie umysły muszą połączyć się z komputerem, żeby nadążyć za rozwojem sztucznej inteligencji i skutecznie walczyć z jej rosnącą dominacją. Już dzisiaj powoli przekształcamy się w cyborgi, które potrzebują nieustannego połączenia z globalną siecią oraz urządzeniami mobilnymi.

Jak podaje portal GeekWeek interfejs opracowany przez zespół Muska ma być dziesięć razy lepszy od obecnie uznawanych za najbardziej zaawansowane. Dzięki temu możliwe będzie rejestrowanie pracy miliona neuronów. Rozwiązanie to ulepszy komunikację między komputerem i mózgiem.

Połączenie będzie możliwe za sprawą bezprzewodowego mikrochipa. Samo urządzanie zostanie powiązane z twardym dyskiem, chmurą obliczeniową oraz globalną siecią. Pozwoli to na znaczne zwiększenie ludzkich zdolności intelektualnych.

Nowy interfejs umożliwi przenoszenie ludzkiej pamięć na komputerowe dyski

Ważną funkcją urządzania opracowanego przez Neuralink będzie przenoszenie ludzkiej pamięci na fizyczne dyski. Wówczas każda osoba będzie miała dostęp do wszystkich zapamiętanych elementów związanych z jej życiem. Zdaniem portalu GeekWeek będzie to sposób na ochronę przed utratą pamięci na skutek wypadku lub choroby np. Alzheimera.

Nad interfejsem mózg-komputera pracuje zespół 85 specjalistów z całego świata. Obecnie swoje rozwiązania testują na zwierzętach. Urządzenie ma trafić na rynek w ciągu kilku lat.

Wszystkie publiczne informacje na temat interfejsu Neuralink zostaną ogłoszone już za kilka godzin. Wizja milionera jest kolejnym istotnym krokiem w rozwoju technologii. Budzi też wiele zastrzeżeń związanych z możliwościami ingerencji komputera w ludzki umysł i przechwytywania wspomnień, które nie zawsze trafią we właściwe ręce.

wiadomościelon muskneuralink

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (21)