Trwa ładowanie...

Elon Musk podaje przyczynę eksplozji SN9. "Byliśmy zbyt głupi"

Elon Musk jest zdenerwowany głupim błędem, który doprowadził do ostatniej eksplozji prototypu rakiety Starship SN9. Okazało się, że testy nowoczesnych rozwiązań z branży kosmicznej nie są takie proste.
Share
Elon Musk analizuje ostatnie błędy
Elon Musk analizuje ostatnie błędyŹródło: Getty Images, Fot: Win McNamee
d2xy5ye

Jedną z głównych przyczyn eksplozji był nieprawidłowo przeprowadzony manewr lądowania. Prototyp rakiety Starship SN9 po udanym locie na docelową wysokość 10 kilometrów, z dużą prędkością wracał na ziemię. W tym czasie powinien zostać spionizowany, aby bezpiecznie osiąść na lądowisku. Niestety silniki nie zapewniły wystarczającego ciągu, by to zrobić. Dlatego rakieta z ogromną siłą uderzyła o ziemię, gdzie doszło do eksplozji i jej całkowitego zniszczenia.

Elon Musk mówi o błędzie podczas testów SN9

Lądowanie i pionizowanie rakiety jest niezwykle trudnym manewrem, co przyznał sam Elon Musk. Miliarder na Twitterze napisał "byliśmy zbyt głupi". Odnosiło się to do decyzji o odpaleniu tylko dwóch silników Raptor podczas lądowania. Warto jednak zaznaczyć, że z przyjętych założeń wynika, że rakieta wymaga jedynie dwóch silników Raport, aby bezpiecznie wylądować. Założenie nie uwzględnia jednak nieprzewidzianej awarii jednego z nich.

Eksperci uważają, że uruchomienie wszystkich trzech silników Raptor w prototypie SN9 przy zbliżaniu się do ziemi, pomogłoby w uniknięciu eksplozji podczas lotu testowego we wtorek 2 lutego.

d2xy5ye

Elon Musk odpowiedział na jedno z pytań zadanych mu na Twitterze. Przyznał, że test poszedł nie po jego myśli. Napisał: "to było głupie z naszej strony, że nie uruchomiliśmy trzech silników". Miliarder uważa jednak, że tego błędu można uniknąć podczas testu SN10.

Inżynierowie SpaceX dokładnie analizują każdy start prototypów Starship. Dzięki temu gromadzą niezbędne informacje od ulepszania i zwiększania bezpieczeństwa swoich rozwiązań. Jest to niezwykle ważne, aby z pomyślnością zrealizować ambitny plan lotów załogowych na Marsa.

Zobacz też: Pierwsze takie zdjęcia księżyca Jowisza. Europa na niezwykle szczegółowym zbliżeniu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2xy5ye

Podziel się opinią

Share
d2xy5ye
d2xy5ye
Więcej tematów