Elon Musk jest śledzony. 19-latek zna jego każdy ruch

Elon Musk jest śledzony. 19‑latek zna jego każdy ruch

Elon Musk
Elon Musk
Źródło zdjęć: © Getty Images | Joshua Lott
Karolina Modzelewska
28.01.2022 18:43, aktualizacja: 24.02.2022 15:33

Nastolatek stworzył specjalnego bota, który korzystając z danych na temat ruchu lotniczego, śledzi samolot Elona Muska. Miliarder zaproponował, że zapłaci mu 5 tys. dolarów jeśli przestanie to robić. 19-latek wrócił jednak z kontrpropozycją, która jest 10-razy większa.

Na Twitterze pojawiło się konto o nazwie "Elon Musk's Jet" (@ElonJet), które na bieżąco monitoruje lokalizację samolotu należącego do jednego z najbogatszych ludzi świata – Elona Muska. Jego twórca, 19-latek opracował specjalnego bota, wykorzystującego informacje publikowane przez amerykańską Federalną Administrację Lotnictwa (FAA - Federal Aviation Administration) i dane ADS-B (Automatic Dependent Surveillance – Broadcast), czyli m.in. informacje o położeniu, wysokości, tożsamości i prędkości statku powietrznego. Są one przekazywane za pomocą transponderów znajdujących się na pokładach i wysyłających dane co 1 – 2 s w zakresie częstotliwości 1030 – 1090 MHz.

Elon Musk martwi się o swoje bezpieczeństwo

Sytuacja została zauważona przez serwis informacyjny Protocol, który zaznacza, że konto @ElonJet jest jednym z 15 utworzonych przez 19-letniego Jack'a Sweeney'a. Pozostałe śledzą samoloty innych znanych osób związanych z branżą technologiczną, w tym Billa Gatesa czy Jeffa Bezosa. Każde z kont jest prowadzone przez boty zaprogramowane do analizy danych i publikacji tweetów, gdy obserwowany samolot startuje lub ląduje.

Według Protocol do Sweeney'a odezwał się sam Elon Musk, który w prywatnych wiadomościach wyjaśnił mu, że nie podoba mu się pomysł, "by zostać postrzelonym przez wariata". Miliarder najprawdopodobniej zaczął obawiać się o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich. W trakcie rozmowy miał również zapytać nastolatka o to, ile zarabia na swojej działalności na Twitterze, a następnie zaproponować mu 5 tys. dolarów za usunięcie konta oraz wsparcie w powstrzymywaniu "szalonych ludzi" przed śledzeniem jego lokalizacji.

Sweeney złożył Muskowi kontrpropozycję i zasugerował, że może usunąć konto za 50 tys. dolarów. Jak donosi Protocol, w wiadomości do Elona Muska napisał: "czy jest szansa na podniesienie tego do 50 000 $? Byłoby to świetne wsparcie na studiach i prawdopodobnie pozwoliłoby mi zdobyć samochód, może nawet Model 3". Z kolei podczas ostatniej wymiany wiadomości, do której miało dojść w środę, 26 stycznia, 19-latek napisał, że jednak woli staż niż pieniądze za usunięcie konta. Elon Musk na razie nie odpowiedział na wiadomość.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)