Elon Musk obawia się o kolonizację Marsa. Martwi go niewystarczająca liczba ludzi
19.01.2022 16:00, aktual.: 24.02.2022 15:39
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
CEO Tesli i SpaceX wyraził swoje obawy za pośrednictwem Twittera. W zamieszczonym tweecie Musk podkreślił, że "powinniśmy być znacznie bardziej zaniepokojeni załamaniem się populacji". Dodał też, że jeśli nie będzie wystarczającej liczby ludzi na Ziemi, zabraknie też osób do założenia kolonii na Marsie.
Kolonizacja Marsa jest jednym z ambitniejszych planów Elona Muska i należącej do niego kosmicznej firmy SpaceX. Jego realizacja wiąże się z koniecznością pokonania wielu wyzwań. Jak się okazuje, dotyczą one nie tylko zaawansowanych technologii czy wiedzy i doświadczenia w podboju kosmosu. Są również związane z bardziej "przyziemnymi" sprawami.
Elon Musk znowu martwi się o przyszłość Ziemi
Za pośrednictwem Twittera podzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat liczby ludności świata. Miliarder obawia się, że ludzkość zmierza w kierunku katastrofy z powodu załamania się globalnych wskaźników dzietności. Jak tłumaczył, "jeśli nie ma wystarczającej liczby ludzi na Ziemi, to na pewno nie wystarczy na Marsa".
Wskaźnik dzietności, zgodnie z definicją zaproponowaną przez Główny Urząd Statystyczny, można opisać jako liczba dzieci, które urodziłaby przeciętnie kobieta w ciągu całego okresu rozrodczego, czyli w wieku od 15 do 49 lat. Jest to wskaźnik obliczany przy założeniu, że kobieta "w poszczególnych fazach tego okresu rodziłaby z intensywnością obserwowaną w badanym roku, tzn. przy przyjęciu cząstkowych współczynników płodności z tego okresu za niezmienne".
Zdaniem ekspertów z OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) głównymi przyczynami spadku liczby narodzin są m.in. późniejsze zakładanie rodzin, późniejsze decydowanie się na dzieci czy zmiany w sposobie postrzegania pożądanego modelu rodziny. W większości państw przynależących do organizacji wskaźnik dzietności wynosi od 1,3 do 1,9, a pożądany wskaźnik, który zapewnia zastępowalność pokoleń, mieści się w przedziale od 2,10 do 2,15.
Plany Elona Muska polegają na wysyłaniu ludzi na Marsa na pokładzie statku kosmicznego Starship, nad którym SpaceX pracuje od 2018 roku. Firma podkreśla, że będzie on "najpotężniejszym na świecie pojazdem nośnym, jaki kiedykolwiek powstał, z możliwością przenoszenia ponad 100 ton metrycznych na orbitę okołoziemską". Do tej pory powstało kilka prototypów statku kosmicznego o imponujących rozmiarach - 120 metrów wysokości i średnicy 9 metrów.