Elon Musk: "F-35 nie miałyby szansy" w starciu z dronami

Elon Musk: "F‑35 nie miałyby szansy" w starciu z dronami

Elon Musk: "F-35 nie miałyby szansy" w starciu z dronami
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
03.03.2020 09:50, aktualizacja: 03.03.2020 10:11

F-35 Lightning II to najnowocześniejsze i bardzo kosztowne amerykańskie odrzutowce. Jednak zdaniem Elona Muska, nie ma to znaczenia, ponieważ myśliwce przegrałyby w starciu z dronem zdalnie sterowanym przez człowieka.

Elon Musk, dyrektor generalny Tesli i SpaceX, zasugerował, że F-35 Lightning II "nie miałby szans", gdyby musiał stanąć na przeciwko zdalnie sterowanych dronów wojskowych. Ta kontrowersyjna opinia padła na sympozjum lotnictwa wojskowego USA na Florydzie.

Konferencja sił powietrznych, na której Musk przedstawił swoje uwagi, obejmowała wyższych urzędników wojskowych USA i pilotów. Miliarder znany jest ze swojego ciętego języka. A ponieważ F-35 wzbudzają sporo kontrowersji, trudno się dziwić ostrym słowom krytyki ze strony Muska.

W rozmowie z dowódcą kosmicznego i rakietowego centrum systemów rakietowych Lt. Gen. Johnem Thompsonem, Musk powiedział, że autonomiczna wojna dronów "to przyszłość, która już się dzieje". Musk dodał również, że jego zdaniem "era myśliwców już minęła".

Myśliwce F-35 kosztujące 406,5 mld dolarów są najdroższymi samolotami używanymi przez amerykanką armię. Warianty tych samolotów trafią również do Polski, jednak pozostawiają one wiele wątpliwości. Podczas testów wykryto bowiem ponad 800 błędów oprogramowania, a projekt jest od początku mocno krytykowany. Najnowszy raport informuje o "nieakceptowanym" poziomie precyzji maszyn.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (137)