Elektroniczne banknoty - sposób na fałszerzy
Miniaturowy obwód elektroniczny nadrukowany na banknocie może być skutecznym zabezpieczeniem przed fałszerzami
Miniaturowy obwód elektroniczny nadrukowany na banknocie może być skutecznym zabezpieczeniem przed fałszerzami - informuje "New Scientist".
Współczesne banknoty mogą mieć nawet do 5. zabezpieczeń przeciw fałszerzom, ale nie daje to pełnej gwarancji, że w obiegu nie znajdą się porobione pieniądze.
Naukowcy proponują dodanie prostego obwodu elektronicznego, mającego potwierdzać autentyczność banknotów. To zabezpieczenie, ich zdaniem, byłoby szczególnie skuteczne. Ponadto obwód powinien ułatwić śledzenie banknotu, np. w przypadku kradzieży.
Powszechnie stosowane obwody krzemowe są zbyt grube i za delikatne, by je przyczepiać do papierowych pieniędzy. Dlatego niemiecko-japoński zespół zastosował cienkowarstwowe tranzystory (TFT) z półprzewodników organicznych, złota i aluminium.
Proces nakładania nie wymaga stosowania silnie działających chemikaliów ani wysokiej temperatury, toteż nie uszkadza banknotu. Możliwe jest uzyskanie obwodu liczącego do 100 organicznych tranzystorów, z których każdy ma grubość poniżej 250 nanometrów. Do zasilania wystarczy napięcie 3 V, które można uzyskać dzięki bezprzewodowemu zasilaniu falami radiowymi. Obwody, zdolne do wykonywania prostych operacji obliczeniowych zostały wypróbowane na euro, amerykańskich dolarach, szwajcarskich frankach oraz japońskich jenach.