ycipk-2oh303

Ekstremalne zmiany na Antarktydzie. Dziwią samych naukowców

Topnienie lodowców jest sloganem, którym naukowcy straszą nas od dawna. Ocieplenie klimatu i podnoszący się poziom wody w morzach i oceanach to tylko niektóre z konsekwencji, które możemy obserwować. Natura wpada w skrajne stany. Raz topnieje, raz przychodzi tęgie zlodowacenie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Poziom lodu na Antarktydzie dynamicznie się zmienia.
Poziom lodu na Antarktydzie dynamicznie się zmienia. (iStock.com, Fot: befa)
ycipk-2oh303

Poziom lodu pływającego wokół Antarktydy wzrastał od 1979 roku i osiągnął swoją rekordową wielkość w 2014 roku.

Trzy lata później doszło do kolejnego zdziwienia, kiedy okazało się, że lód wokół Antarktydy jest tym razem na rekordowo niskim poziomie. Zdaniem Mark'a Serezze – dyrektora National Snow and Ice Data Center ostatnio dochodziło do "szalonych rzeczy", które zaskakują samych badaczy.

Ocieplenie klimatu omija Antarktydę?

ycipk-2oh303

Ocieplenie klimatu w przypadku Antarktydy nie jest tak oczywiste. Dlatego też, eksperci zastanawiają się czy jest to naturalny proces czy raczej efekt długotrwałych zmian klimatycznych.

Według Waleed'a Abdalati'ego z Uniwersytetu Kolorado obserwowane transformacje dowodzą, że Ziemia ma potencjał do szybkich i jednocześnie znaczących zmian.

Lód w regionach polarnych topnieje w lecie, a jego poziom wzrasta w zimie. W przypadku Antarktydy lód morski osiągnął poziom 4,9 miliona mil kwadratowych w 2014 roku, a w 2017 roku było go już tylko 4,1 miliona mil kwadratowych. Powstałą różnicę można przyrównać do wielkości obszaru przekraczającego granice Meksyku.

ycipk-2oh303

Naukowcy zaskoczeni zachodzącymi zmianami

Zdaniem ekspertów z NASA, tak duży spadek w ciągu trzech lat jest co najmniej zdumiewający i nie można porównać go do niczego co miało miejsce wcześniej. Topnienie lodu na powierzchni oceanu nie wpływa jednak na poziom wody w morzach.

W przeciwieństwie do Arktyki, gdzie ocieplenie i topnienie lodu postępują w dość przewidywalny sposób, Antarktyda odnotowuje więcej skrajnych wzlotów i upadków, ale ogólną tendencję można uznać za wzrostową – lodu przybywa.

Występujące różnice częściowo można tłumaczyć położeniem geograficznym Antarktydy. Drastyczne zmiany poziomu lodów w oceanie zmusiły jednak naukowców do odrzucenia wcześniejszych tłumaczeń o przekształceniach w cyrkulacji wód oceanów, ciśnieniu, strukturze wiatru, a nawet przyczynach zjawiska określanego jako El Niño. Tym samym czyniąc je dalszą tajemnicą.

ycipk-2oh303
Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2oh303

ycipk-2oh303
ycipk-2oh303