Eksplozja statku kosmicznego SpaceX była naprawdę potężna. Zarejestrowały ją radary pogodowe

Eksplozja statku kosmicznego SpaceX była naprawdę potężna. Zarejestrowały ją radary pogodowe05.03.2021 15:58
Wybuch prototypu SN10 po udanym lądowaniu
Wybuch prototypu SN10 po udanym lądowaniu
Źródło zdjęć: © YouTube.com

Test prototypu statku kosmicznego Starship SN10 zakończył się potężną eksplozją. Jej siła była na tyle duża, że została zarejestrowana przez lokalne radary pogodowe, które wskazywały na zmianę warunków pogodowych w regionie otaczającym obiekty testowe SpaceX w Boca Chica w Teksasie.

To kolejny test statku kosmicznego od Elona Muska, który zakończył się eksplozją. Jednak w przeciwieństwie do prób z prototypami SN8 i SN9, statek SN10 zdążył wylądować, zanim zamienił się w stertę bezużytecznych kawałków.

Wielki wybuch statku kosmicznego SpaceX

Ostatni wybuch był tak silny, że wstrząsnął ziemią w okolicach Boca Chica w Teksasie. Zauważył go też meteorolog Matt Lanza z Houston, który poinformował o tym fakcie na Twitterze. Mężczyzna zamieścił krótkie nagranie, które jego zdaniem wskazuje na zmianę warunków pogodowych w pobliżu stanowiska testowego SpaceX. Skutki eksplozji ma obrazować żółto-zielona plama w lewym dolnym rogu nagrania.

Eksplozja SN8 z grudnia 2020 roku i eksplozja SN9 z lutego 2021 roku przykuły uwagę Federalnej Agencji Lotnictwa (FAA), obawiającej się o bezpieczeństwo osób znajdujących się w pobliżu platformy startowej. Instytucja postanowiła przeprowadzić własne dochodzenie w tej sprawie, a Elon Musk potrzebował dodatkowej zgody na test SN10.

Ostatecznie agencja uznała, że firma SpaceX zapewniła wszystkie wymagane środki bezpieczeństwa i zachowała ostrożność podczas testów, co dało zielone światło dla uruchomienia SN10.

Zobacz też: Pierwsze takie zdjęcia księżyca Jowisza. Europa na niezwykle szczegółowym zbliżeniu

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)