Eksperymentalny zegar atomowy. Ludzka wiedza za nim nie nadążą

Naukowcy z amerykańskiego Narodowego Instytutu Standaryzacji i Technologii (NIST) zbudowali eksperymentalny zegar atomowy. Jest tak dokładny, że nasza obecna wiedza nie pozwala wykorzystać jego możliwości. Zegar może zmierzyć zniekształcenia czasoprzestrzeni.

Eksperymentalny zegar atomowy. Ludzka wiedza za nim nie nadążą
Źródło zdjęć: © NIST
Arkadiusz Stando

Zegar z NIST nie bazuje na żadnych kołach zębatych, sprężynach czy kryształach kwarcu. Nie przypomina w niczym zegarka domowego, ani naręcznego. Składa się z atomów iterbu, zawieszonych w szeregu wiązek laserowych. Działa poprzez zderzanie atomów z promieniowaniem mikrofalowym. I jest naprawdę duży.

Zegary atomowe zwykle nie są tak ogromne jak ten. I są bliższe naszemu życiu codziennemu, niż może się wydawać. Każdy z 24 satelitów sieci GPS krążących wokół Ziemi posiada po cztery zegary atomowe na pokładzie. Mierzą czas, który potem wyświetla się w naszych telefonach i wszystkich urządzeniach podłączonych do sieci.

Obraz
© NIST

Czym jesteśmy wyżej nad powierzchnią Ziemi, tym oddalamy się od środka ciężkości Ziemi, co wpływa bezpośrednio na różnicę w grawitacji. Nie są to jednak ogromne liczby, więc nie jesteśmy w stanie ich odczuć bezpośrednio. Według wyliczeń naukowców, zmierzenie sekundy centymetr nad poziomem morza zajmuje o 0,00000000000000001111 sekund krócej, niż na Ziemi.

Nowy zegar NIST jest na to zbyt duży, zbyt ciężki i... zbyt dokładny. Jest tak precyzyjny, że wzory obliczania grawitacji ziemskiej nie nadążają za jego możliwościami. To znaczy, naukowcy nie są w stanie obliczyć, na jakiej dokładnie wysokości znajduje się zegar, a więc nie wiedzą, jaki jest wpływ grawitacji na czas.

Obraz
© NSIT
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)