Ekspert: ACTA nie jest groźna dla internautów

Umowa ma służyć walce z organizacjami przestępczymi, dokonującymi naruszeń na skalę handlową - przekonuje Dominik Skoczek z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Ekspert: ACTA nie jest groźna dla internautów
Źródło zdjęć: © PAP/Maciej Kulczyński

Przystąpienie Polski do ACTA nie będzie miało żadnych konsekwencji dla polskich internautów, umowa ma służyć walce z organizacjami przestępczymi, dokonującymi naruszeń na skalę handlową - przekonuje Dominik Skoczek z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Międzynarodowe porozumienie ACTA, które Polska podpisała w czwartek, nie przewiduje żadnych uregulowań i nie zawiera żadnych przepisów, które ograniczałyby dostęp obywateli do internetu lub wprowadzały cenzurę stron internetowych - podkreśla w rozmowie z PAP dyrektor departamentu Własności Intelektualnej i Mediów Dominik Skoczek. W jego opinii niemożliwe jest też, aby za sprawą przystąpienia do porozumienia "osoby fizyczne były kontrolowane na granicach czy na lotniskach i aby rekwirowano im pojedyncze sztuki spodni czy kosmetyków, które są towarami podrobionymi".

Większość argumentów dotyczy SOPA i PIPA, a nie ACTA

Większość podnoszonych ostatnio argumentów, które odnosiły się do ograniczenia wolności internautów, dotyczyła dwóch innych dokumentów - SOPA i PIPA - dyskutowanych w ostatnim czasie w USA - uważa Skoczek. Tamte ustawy - jego zdaniem - rzeczywiście zawierały pewne zagrożenia dla pojedynczych internautów. "ACTA takich przepisów nie zawiera, nie spowoduje zmian żadnych przepisów prawa Unii Europejskiej i przepisów prawa polskiego" - podkreślił. Jak zauważył, ACTA ma służyć wymianie informacji pomiędzy organami państwowymi w celu ograniczania przedsiębiorstw lub osób, które na skalę handlową dopuszczają się przemytu towarów podrobionych lub naruszają w sposób umyślny prawa autorskie czy prawa pokrewne.

Odnosząc się do artykułu 3. ACTA, który mówi, że "niniejsza umowa nie ma wpływu na określanie materialnego zakresu praw własności intelektualnej", Skoczek wyjaśnił, że ACTA dotyczy wyłącznie spraw proceduralnych, czyli określa zasady postępowania i środki egzekwowania praw istniejących w celu zapobiegania naruszeniom dokonywanym na skalę handlową przez zorganizowane organizacje przestępcze.

"Żadne z postanowień umowy nie nakłada na stronę, czyli na państwo będące sygnatariuszem umowy, wymogu ujawnienia informacji, których ujawnienie byłoby sprzeczne z jej prawem" "ACTA zawiera szereg przepisów, które wskazują na ochronę praw podstawowych. W części ogólnej w artykule 4., który znajduje zastosowanie we wszystkich późniejszych przepisach ACTA, więc nie musi być powtarzany w dalszych częściach, wyraźnie jest wskazane, że żadne z postanowień umowy nie nakłada na stronę, czyli na państwo będące sygnatariuszem umowy, wymogu ujawnienia informacji, których ujawnienie byłoby sprzeczne z jej prawem, w tym przepisami dotyczącymi prawa do prywatności lub z umowami międzynarodowymi, których jest stroną" - mówił Skoczek. Według niego, postanowienia ACTA nie mogą także nakładać wymogu ujawnienia informacji poufnych, których ujawnienie naruszałoby interesy handlowe poszczególnych przedsiębiorstw publicznych czy prywatnych.

ACTA nic nie zmienia dla internautów

Przystąpienie Polski do ACTA nie ma żadnych konsekwencji dla polskich internautów - uważa ekspert. "ACTA nie wprowadza żadnych nowych środków egzekwowania praw, które byłyby nieznane polskiemu czy unijnemu prawu. Wprowadza tylko możliwość zwiększenia skuteczności przeciwdziałania naruszeniom praw autorskich czy walce z towarami podrobionymi, tak naprawdę dzięki temu, że ta współpraca międzynarodowa zostanie rozciągnięta na państwa spoza UE" - wyjaśnia. Jak dodaje, "dzięki ACTA polscy producenci odzieży, polscy producenci markowych towarów, polska branża informatyczna, która się świetnie rozwija, polscy producenci gier komputerowych, polscy twórcy, filmowcy, muzycy itd. będą mogli skuteczniej chronić swoje towary i swoje utwory nie tylko w Unii, ale także poza nią".

"Zaletą wspólnego rynku Unii Europejskiej jest też to, że pozwala na skuteczną ochronę utworów i praw pokrewnych, tego wszystkiego, za czym stoi ludzka kreatywność. Nie we wszystkich innych państwach poza UE ta sfera jest przestrzegana z równą starannością i skrupulatnością" - powiedział Skoczek. Jego zdaniem, ACTA zmierza do tego, aby objąć większość państw - członków Światowej Organizacji Handlu (WTO) - skutecznym systemem egzekwowania praw. "Internet jest globalny, więc naruszenia również są globalne. Bardzo trudno jest ścigać naruszenia praw, które dokonywane są na terytorium Ukrainy, Indii czy Brazylii, a założenie tam działalności jest bardzo proste" - podkreślił.

ACTA to umowa międzynarodowa, dotycząca zapobiegania naruszeniom prawa własności intelektualnej oraz handlu podrabianymi towarami. W czwartek w imieniu Polski porozumienie podpisała ambasador Polski w Japonii Jadwiga Rodowicz na mocy upoważnienia udzielonego przez premiera Donalda Tuska. Dokument podpisali też ambasadorowie pozostałych państw UE z wyjątkiem Cypru, Estonii, Słowacji, Niemiec i Holandii. Dwa ostatnie państwa opóźniły moment podpisania z powodów proceduralnych i uczynią to w terminie późniejszym.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (46)