Eksperci ostrzegają: nigdy nie pij tego podczas upałów

Warto uważać na to, co się pije podczas upałów
Warto uważać na to, co się pije podczas upałów
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Modzelewska

19.06.2021 14:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Fala upałów dotarła do Polski. Warto w tym czasie zachować ostrożność i zadbać o swoje zdrowie. Zwłaszcza że zbyt długa ekspozycja na Słońce ma wiele negatywnych skutków. Eksperci ostrzegają również, aby podczas upałów uważać na to, co pijemy.

Zbyt długa ekspozycja na Słońce podczas upałów może doprowadzić m.in. do udaru cieplnego i odwodnienia. Naukowcy zauważyli jednak, że unikanie niektórych napojów w gorące dni, może zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia.

Jakich napojów unikać podczas upałów?

Dr Riana Pryor, profesor na Wydziale Ćwiczeń i Nauk o Żywieniu w rozmowie z "USA Today" ostrzegała przed spożywaniem alkoholu, ale także wszelkiego rodzaju napojów zawierających kofeinę – herbaty, napojów gazowanych i kawy. Według ekspertki należy całkowicie wykluczyć picie alkoholu na zewnątrz i ograniczyć spożywanie pozostałych, wspomnianych płynów, ponieważ mogą przyczyniać się do szybszego odwadniania organizmu.

Podobne wnioski można znaleźć w badaniu, które ukazało się na łamach "American Journal of Physiology" w 2016 roku. Wynika z niego, że w upały powinniśmy unikać nie tylko alkoholu i kofeiny, ale także zmrożonych napojów. Dotyczy to w szczególności osób, które na co dzień nie piją ani kawy ani herbaty. Ich organizm zareaguje na nie inaczej, niż u tych, którzy spożywają je na co dzień.

- [Alkohol] przyczynia się do zwiększonego wydalania moczu, co zwiększa ryzyko odwodnienia – wyjaśniała wówczas jedna z autorek badania. Heather Mangieri, RDN, rzecznik Akademii Żywienia i Dietetyki. Może również wpływać na spowolnienie pracy gruczołu podwzgórza, regulującego temperaturę ludzkiego ciała. Sprawi to, że nasz organizm będzie miał "wrażenie", że nasze ciało jest jeszcze cieplejsze.

W jaki sposób rozpoznać odwodnienie? Eksperci zaznaczają, że prosty test to sprawdzenie barwy wydalanego moczu. Jeśli jego kolor jest jasny, nie ma powodów do obaw. Jeśli jest ciemniejszy niż zwykle, należy spożywać więcej wody. Według Dental Touch nieświeży oddech również może być objawem odwodnienia. Ma to związek z wytwarzaniem niewystarczającej ilości śliny, która usuwa zanieczyszczenia i bakterie z jamy ustnej. Jeszcze inne syndromy to uczucie pragnienia, zmęczenie, zawroty głowy lub oszołomienie.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)