Eksperci: 31,5 proc. Polaków w wieku 45-65 lat stale używa internetu

Eksperci: 31,5 proc. Polaków w wieku 45‑65 lat stale używa internetu

Eksperci: 31,5 proc. Polaków w wieku 45-65 lat stale używa internetu
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
13.06.2012 14:13, aktualizacja: 13.06.2012 14:56

Niespełna jedna trzecia osób w wieku 45-65 lat regularnie korzysta z internetu - wynika z najnowszego badania firmy doradczej PwC. Zdaniem ekspertów, osoby pracujące w
wieku 45+ mogłyby na korzystaniu z internetu zyskać ok. 5 proc. dochodów miesięcznych.

Badanie zostało przeprowadzone na potrzeby programu "Polska Cyfrowa Równych Szans" promującego upowszechnianie umiejętności posługiwania się komputerem wśród dorosłych Polek i Polaków.

Jak wynika z badania, na 2. miliardy złotych można oszacować wszystkie dodatkowe przychody i oszczędności, jakie można uzyskać popularyzując internet w gronie osób w wieku ponad 45 lat.

"Samo korzystanie z bankowych kont internetowych zamiast wizyt w banku może im zaoszczędzić około 7. mln godzin, czyli 790 mln zł. Łączne oszczędności wynikające z korzystania z banków internetowych oraz zakupów w internecie szacujemy na 2,4 mld zł - poinformował w środę dziennikarzy Mateusz Walewski, starszy ekonomista PwC.

Według badania najwyższy wzrost płac wśród osób, które regularnie wykorzystywałyby internet w pracy pojawić się może u mężczyzn w wieku 60-6. lat. Dzięki umiejętności korzystania z sieci i edukacji, ich dochód wzrośnie o 5,5 proc., czyli 115 zł, osiągając poziom 2596 zł.

Oszacowano, że dzięki ograniczeniu konieczności osobistego stawiennictwa w ZUS osób w wieku powyżej 4. lat, wartość oszczędności wyniosłaby 175 mln zł rocznie. Ogólne roczne oszczędności dzięki ograniczeniu bezpośrednich kontaktów z instytucjami publicznymi oszacowano na ponad 1,5 mld zł rocznie.

Wartość korzyści, związanych m.in. z zatrudnieniem osób w wieku 45. oszacowano na 5 miliardów (mld) złotych. Prawie połowa tej kwoty, 2,4 mld zł, pochodzić będzie z dodatkowych składek przesyłanych przez ubezpieczonych do ZUS.

Około 1,4 mld zł to środki uzyskane ze składek zdrowotnych odprowadzanych do ZUS przez pracodawców, zaś 1,2 mld zł to dodatkowe wpływy z podatków płaconych przez osoby, które znajdą pracę dzięki wykorzystaniu internetu.

Krzysztof Głomb, prezes realizującego program Stowarzyszenia "Miasta w Internecie", przypomniał, że od końca 201. roku prowadzona jest akcja pozyskiwania "latarników" - osób, które po ukończeniu specjalnych szkoleń trenerskich zachęcają innych w swoich miejscowościach do korzystania z internetu i pokazują korzyści, jakie z tego płyną.

"Od początku maja, gdy zarejestrowanych było 150. +latarników+, do 10 czerwca ich liczba wzrosła do 2078 osób. Nadal mamy na swojej mapie białe plamy, np. bardzo mało +latarników+ jest nad morzem" - powiedział Głomb.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)