Ekrany OLED - wady i zalety
Czy technologia OLED ma szansę stać się podstawową technologią wykonywania ekranów? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie.
25.06.2009 | aktual.: 06.07.2016 12:37
Technologia OLED opiera się na zjawisku emisji światła przez związki organiczne pod wpływem przyłożenia napięcia elektrycznego.
Zjawisko to zostało po raz pierwszy zaobserwowane już w roku 198. przez naukowców z uniwersytetu Cambridge. Jednakże dopiero niecałe 20 lat później zaczęto wytwarzać ze wspomnianych związków organicznych diody elektroluminescencyjne (OLED – Organic Light Emitting Diode). Diody te zdolne są do perfekcyjnego wyświetlania różnych kolorów, dzięki temu możliwe stało się tworzenie ekranów wykonanych w tej technologii.
Pierwszym urządzeniem wyposażonym w ekran OLED był palmtop CLIE PEG-VZ9. wyprodukowany przez firmę Sony, później w 2007 roku ta sama firma zaprezentowała również telewizor wykonany w tej technologi – 11-calowy XEL-1.
Jak już wspomnieliśmy technologia OLED polega na wykorzystaniu zjawiska emisji światła przez wykonane z organicznych materiałów diody. Dzięki temu nie ma konieczności stosowania filtrów, a ponieważ każda dioda może być wykonana z odpowiednio dobranego materiału, możliwe jest uzyskanie rzeczywistych kolorów, a nie wytwarzanej „sztucznie”. przy użyciu filtrów barwy, jak ma to miejsce np. w ekranach LCD.
Zalety
Podstawową zaletą technologii OLED jest dostępność diod we wszystkich kolorach, co zapewnia wspomniane powyżej dokładne odwzorowanie barw. Dodatkowo chcąc uzyskać kolor czarny dioda po prostu przestaje świecić –. stanowi to ogromną różnicę w stosunku do telewizorów LCD, gdzie wykorzystuje się filtry, które w przypadku próby uzyskania czarnej barwy zawsze przepuszczają odrobinę światła, przez co otrzymanie idealnie czarnego koloru jest praktycznie niemożliwe. Technologia OLED zapewnia dzięki temu kontrast rzędu 1000000:1.
Diody organiczne rozwiązują również problem ograniczonych kątów widzenia, znany z telewizorów LCD oraz czasu reakcji matrycy, którego stosunkowo duża wartość stanowi przyczynę powstawania zjawisk smużenia i rozmycia dynamicznych obrazów. W ekranach OLED nie wykorzystuje się polaryzatorów, dzięki czemu kąt widzenia wynosi praktycznie 18. stopni, natomiast czas reakcji matrycy jest poniżej 0,01 sek.
Warstwy diod organicznych tworzące ekrany OLED są bardzo cienkie. Powoduje to znaczące obniżenie kosztów produkcji oraz eksploatacji –. wyświetlacze OLED charakteryzują się najmniejszym poborem prądu ze wszystkich istniejących ekranów. Dodatkowo wyświetlacze są tak cienkie, że można je bez przeszkód umieszczać np. na odzieży.
Wady
Oczywiście technologia OLED nie jest pozbawiona wad. Jej podstawowym mankamentem jest trwałość. Początkowo diody organiczne charakteryzowały się czasem życia wynoszącym około 500. godzin, obecnie udało się ten czas wydłużyć do 198 000 godzin. Co więcej, diody OLED są bardzo wrażliwe na wilgoć, już niewielka ilość wody może uszkodzić ekran wykonany w tej technologii.
Wadą tej technologii jest również jej nowatorskość. Powoduje to ograniczenie zaufania producentów do nie do końca przetestowanych metod produkcji oraz, co gorsza, ciągłe obowiązywanie patentów. Obecnie patent na technologię OLED należy do firmy Eastman Kodak, która żąda opłat za jego wykorzystanie. Z tego powodu wielu producentów wstrzymuje rozpoczęcie masowej produkcji ekranów OLED, aż do wygaśnięcia patentu.
Na koniec nie wolno również zapomnieć o rosnącej konkurencyjności technologii LCD, która stanowi dla OLED poważne zagrożenie, szczególnie dlatego, że wciąż rozwijana jest technologia HDTV, a metody produkcji ekranów LCD są nieustannie udoskonalane.