Ekrany dotykowe zagrożeniem dla bezpieczeństwa

Ekrany dotykowe zagrożeniem dla bezpieczeństwa

Ekrany dotykowe zagrożeniem dla bezpieczeństwa
Źródło zdjęć: © Apple
16.08.2010 09:15, aktualizacja: 16.08.2010 09:47

Naukowcy z Uniwersytetu w Pensylwanii zajmujący się zagadnieniami bezpieczeństwa twierdzą, że ekrany dotykowe mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa wprowadzanych za ich pomocą danych. Wszystko przez pozostawiane na ich powierzchni odciski palców.

Według naukowców, pozostawione na powierzchni ekranów dotykowych odciski palców mogą pomóc złodziejom w wykradzeniu poufnych danych użytkownika. Do testów posłużyły dwa smartfony z Androidem na pokładzie - HTC G1 oraz Google Nexus One.

Jak twierdzą naukowcy, za pomocą różnych technik fotografowania i analizy pozostawionych na ekranie smug można określić miejsce i kierunek ruchu palców po ekranie. Taki wynik otrzymano w dwóch trzecich wszystkich analiz. Przynajmniej częściowy odczyt otrzymano w 96% przypadków.

Obraz
© (fot. Apple)

Badacze uważają, że w przypadku idealnych warunków możliwe jest ustalenie sposobu korzystania przez użytkownika z ekranu dotykowego. To z kolei pozwoliłoby na jeszcze większą dokładność odczytu pozostawionych przez niego na ekranie odcisków palców.

Na podobne ataki - uważają naukowcy - podatne mogą być wszystkie urządzenia wyposażone w ekran dotykowy. Wśród nich znajdują się m.in. telefony komórkowe, bankomaty czy urządzenia przenośne wyposażone w interfejs dotykowy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (62)